Putin vyhlásil mobilizaci, Západ ji označuje za přiznání neúspěchu

foto Ruský prezident Vladimir Putin v televizním vystoupení, 21. září 2022. 

Moskva/Praha - Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno vyhlásil částečnou mobilizaci. Prohlásil, že tak činí na obranu před Západem, který se snaží oslabit, rozdělit a zničit jeho zemi. Západní státy Putin obvinil z jaderného vydírání a pohrozil odpovídající ruskou reakcí. Nynější mobilizace v Rusku je první od druhé světové války. Její vyhlášení svědčí podle Kyjeva o tom, že Moskvě nevycházejí válečné plány. Putinova mobilizace je přiznáním neúspěchu jeho války na Ukrajině, zaznělo také od evropských představitelů. Podle Spojených států Rusko invazí na Ukrajinu bezostyšně porušilo Chartu OSN. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že se jeho zemi navzdory Putinovým výhrůžkám podaří osvobodit celé ukrajinské území.

Putin dnes ráno uvedl, že ruské ozbrojené síly čelí nejen "neonacistickým formacím", jak označuje ukrajinské jednotky, ale i "celé vojenské mašinérii kolektivního Západu". Vysoké představitele zemí NATO obvinil, že připouštějí použití zbraní hromadného ničení proti Rusku. Šéf Kremlu jim vzkázal, že Rusko také disponuje různými prostředky ničení, a pokud bude ohrožena jeho územní celistvost, použije k ochraně všechny dostupné prostředky,

Cíl ruské operace na Ukrajině se podle Putina nezměnil, je jím osvobození Donbasu, jak Moskva nazývá okupaci ukrajinských území. Putin také podpořil chystaná referenda o připojení k Rusku v okupovaných částech ukrajinského území.Později také prohlásil, že Rusko si zachová svou suverenitu a nenechá se nikým vydírat ani zastrašovat.

Rusko povolá do armády 300.000 rezervistů, podle Putina to budou Rusové s vojenskou zkušeností. Částečná mobilizace se může vztahovat na rezervisty do 50 let věku, uvedl dnes podle agentury Interfax člen obranného výboru v ruské Dumě Andrej Guruljov.

Ministr obrany Sergej Šojgu podle stanice BBC poprvé od března hovořil o ruských ztrátách během invaze na Ukrajině a připustil, že tam zahynulo 5937 ruských vojáků. Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko přišlo zhruba o 55.000 lidí. Šéf ruského resortu obrany kromě toho řekl, že ukrajinská strana má 61.207 mrtvých a 49.368 zraněných. Podobná prohlášení stran konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajina osvobodí celé své území i přes Putinovy výhrůžky jadernými zbraněmi, řekl Zelenskyj. Nemyslí si, že se Putin odhodlá k použití jaderných zbraní proti Ukrajině, nedokáže to ale vyloučit. Částečnou mobilizaci podle něj Rusko provádělo skrytě již dříve, než ji dnes oficiálně vyhlásilo. Obyvatelé Kyjeva dnes podle agentury Reuters označovali částečnou mobilizaci za projev zoufalství.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak řekl, že vyhlášení mobilizace bylo předvídatelné a svědčí o tom, že Moskvě nevycházejí její válečné plány. Ostatní Putinovy výroky byly podle něj rétorické a jejich cílem bylo přenést vinu za válku na Ukrajině a zhoršující se ekonomickou situaci Ruska na Západ. Podobně dnešní krok Moskvy hodnotili někteří evropští představitelé - jako přiznání neúspěchu ruské války ji označil německý kancléř Olaf Scholz, podle nizozemského premiéra Marka Rutteho je mobilizace znamením Putinovy paniky. Šéf Kremlu přiznává, že invaze na Ukrajinu selhává, myslí si britský ministr obrany Ben Wallace. Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo všechny strany k dialogu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že mobilizace je chybou a povede k další izolaci Ruska. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britská premiérka Liz Trussová ji označily za známku slabosti a shodly se, že jejich podpora Ukrajiny neochabne. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga byl Putinův dnešní proslov eskalací ruské války na Ukrajině, ale nikoli překvapením. Ukázal také, že válka se nevyvíjí podle plánu šéfa Kremlu.

Český premiér Petr Fiala označil částečnou mobilizaci za snahu o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkaz toho, že jediným agresorem je Rusko. Jako další eskalaci situace na Ukrajině označil Putinův krok úřad slovenské vlády. Polsko je připraveno udělat maximum, aby NATO i nadále co nejvíce podporovalo Ukrajinu, uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Vyzval i k dalším dodávkám zbraní Kyjevu.

Americký prezident Joe Biden ve svém dnešním projevu na Valném shromáždění OSN prohlásil, že Rusko svou "brutální a zbytečnou válkou" na Ukrajině "bezostyšně porušilo základní principy" Charty OSN. Podle šéfa Bílého domu je válka na Ukrajině válkou Putina a jeho cílem je vymazat Ukrajinu z mapy, přičemž bezohledně Evropě vyhrožuje jadernými zbraněmi. Biden se také vyslovil pro rozšíření Rady bezpečnosti OSN. Ta by se podle něj měla zdržet používání veta.

Lidé po celém Rusku dnes protestují v ulicích proti částečné mobilizaci. Některé protestní akce rozehnala policie. Ta podle webu OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy, zadržela už přes 500 demonstrantů. Přes 200 lidí policie zadržela v Petrohradu a nejméně 135 v Moskvě. Mnozí účastníci protestů demonstrují nejen proti mobilizaci, ale i proti válce na Ukrajině jako takové.

List The Guardian poznamenal, že rozhodnutí Kremlu vyvolalo v Rusku šok. Agentura Reuters uvedla, že se rychle vyprodávají jednosměrné letenky z Ruska. Data na serveru Google Trends pak ukázala nárůst vyhledávání na Aviasales, což je v Rusku nejoblíbenější webová stránka pro nákup letenek. Vyprodaly se například přímé lety z Moskvy do Istanbulu a Jerevanu, což jsou destinace, kam Rusové mohou cestovat bez víz. Naopak prováleční blogeři a ruští ultranacionalisté rozhodnutí o částečné mobilizaci přivítají, poznamenal The Guardian.

Lotyšsko avizovalo, že z bezpečnostních důvodů nebude vydávat humanitární ani jiné druhy víz ruským občanům, kteří se budou chtít mobilizaci vyhnout. Riga nezmění ani stávající omezení vstupu do Lotyšska pro ruské občany, oznámil ministr zahraničí Edgars Rinkévičs. Pobaltské státy a Polsko tento týden začaly odmítat ruské turisty s odůvodněním, že by neměli cestovat, když jejich země válčí s Ukrajinou.

Ruské akcie po zahájení obchodování prudce klesly, hlavní index odepisoval kolem deseti procent. Ruský rubl pak vůči dolaru spadl nejníže za více než dva měsíce. Později akcie podstatnou část ztrát smazaly a rubl k euru se vrátil do zisku.

Částečná mobilizace v Rusku výrazně eskaluje konflikt na Ukrajině a přichází v době, kdy Rusko čelí ukrajinské protiofenzivě. Ta donutila ruské jednotky na některých místech ustoupit a vzdát se okupovaných území.

Rusko dnes propustilo deset cizinců, které zadrželo na Ukrajině jako válečné zajatce, oznámilo dnes saúdskoarabské ministerstvo zahraničí. Podle britského zákonodárce Roberta Jenricka je mezi propuštěnými i Brit Aiden Aslin, kterého v červnu soud v Doněcku nepravomocně odsoudil k smrti.

Interfax: Mobilizace v Rusku se může vztahovat na rezervisty do 50 let

Částečná mobilizace se může vztahovat na rezervisty do 50 let věku, sdělil dnes podle agentury Interfax člen obranného výboru v ruské Dumě Andrej Guruljov. Ruská vláda v nejbližší době upřesní, na koho se budou vztahovat výjimky z povolávacího rozkazu, uvedla agentura TASS.

"Obvykle se mobilizace vztahuje na rezervisty ve věku do 50 let. Záleží i na zdravotním stavu," sdělil Guruljov.

Předseda obranného výboru Andrej Kartapolov podle informačního serveru Vesti.ru řekl, že v první řadě budou povoláni řadoví vojáci, poddůstojníci a praporčíci do 35 let a nižší důstojníci do 45 let.

Podle informací stanice Nastojaščeje vremja už mobilizovaným začaly chodit povolávací rozkazy. Určité kategorie mobilizovaných by se ale měly hlásit samy, upozornil představitel lidskoprávní organizace Agora Pavel Čikov. Ten také podotkl, že přestože podle oznámení ruského ministra obrany Sergeje Šojgua má být povoláno 300.000 lidí, nařízení prezidenta Vladimira Putina umožňuje mobilizovat v podstatě neomezený počet lidí.

Vláda má teprve upřesnit, na koho se budou vztahovat výjimky z mobilizace. Portál bfm.ru ale napsal, že úlevu mohou získat ti, kdo pracují v obranném průmyslu, mají špatný zdravotní stav, pečují o blízké, vychovávají sami dítě nebo mají čtyři a více dětí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď