Zemřela poslední pamětnice bojů u Sokolova Jarmila Halbrštátová

foto V noci na 2. prosince 2020 zemřela jedna z posledních veteránek druhé světové války Jarmila Halbrštátová (na snímku). Bylo jí 96 let.

Praha - V noci na středu zemřela jedna z posledních veteránek druhé světové války, poslední pamětnice bojů u Sokolova Jarmila Halbrštátová, rozená Kaplanová. Bylo jí 96 let. O jejím úmrtí informovalo na webu ministerstvo obrany. Prezident Miloš Zeman ji loni vyznamenal medailí Za hrdinství. Ministerstvo obrany k dnešku eviduje 249 žijících veteránů druhé světové války.

"V noci na dnešek přišla ČR o jednu z posledních veteránek druhé světové války. Ve věku 96 let zemřela plukovnice v.v. Jarmila Halbrštátová, účastnice bojů u Sokolova, Kyjeva nebo na Dukle," uvedl na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).

Halbrštátová podle projektu Paměť národa zemřela v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Narodila se v dubnu 1924 v obci Hylváty, která se později stala součástí města Ústí nad Orlicí. Ve 30. letech rodiče odjeli za prací do Sovětského svazu a Jarmilu vychovávala babička, později jako dvanáctiletá odjela za rodiči k Rostovu na Donu. V červnu 1941 byla zatčena, protože měla protektorátní pas, poté prošla několika internačními tábory. Po vyhlášené amnestii pro československé občany byla nakonec i ona začátkem června 1942 z tábora v Aktjubinsku v dnešním Kazachstánu propuštěna, uvádí k osudu Jarmily Halbrštátové Ústav pro studium totalitních režimů.

V červnu 1942 se přihlásila do formující se československé vojenské jednotky v Sovětském svazu v Buzuluku. "Po základním a zdravotnickém kurzu byla jako polní ošetřovatelka zařazena k 1. pěší rotě, se kterou se zúčastnila bojů u Sokolova. Po absolvování kurzu spojařů byla zařazena jako radistka k 1. dělostřeleckému pluku, se kterým se zúčastnila bojů o Kyjev, Ukrajinu, Duklu a Slovensko," uvedlo ministerstvo obrany. "Zemřela Jarmila Halbrštátová, poslední veteránka boje u Sokolova, poslední pamětnice bojové cesty z Buzuluku do Prahy, poslední veteránka 1. roty," připomněl publicista Jiří Klůc.

Po válce jako jedna z mála žen absolvovala letecký výcvik a do roku 1946 sloužila jako instruktorka výcviku bezmotorového létání. Po demobilizaci pracovala jako účetní a v dělnických profesích.

Jarmila Halbrštátová byla dlouholetou a aktivní členkou Československé obce legionářské. Kromě medaile za hrdinství od prezidenta získala Československý válečný kříž 1939, medaili Za chrabrost před nepřítelem či Záslužný kříž ministra obrany ČR.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 -11°C

Celá předpověď