Vinobraní na Grébovce v Praze 2 nabídne 81 stánků s vínem a občerstvením

foto Vinobraní na vinici Grébovka v Praze, na snímku z 20. září 2016 vinobraní je zdejší sklep.

Praha - Vinobraní na pražské Grébovce, které popatnácté pořádá Praha 2, nabídne 81 stánků s vínem, burčákem a občerstvením. Součástí dvoudenní oslavy sklizně budou koncerty, rozhovory s vinaři. Speciální program je připravený pro děti. Novinářům to řekla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). Milovníci vína mohou na Grébovku za svým oblíbeným nápojem vyrazit v pátek 23. září a v sobotu 24. září. Vstup bude zdarma.

"Letos navazujeme na dlouholetou tradici a přicházíme opět s něčím novým. V předstihu jsme po Grébovce rozházeli desítky dřevěných žetonů. Každý, kdo žeton najde a odevzdá ho v sobotu 24. září u stánku naší městské části, dostane dvojku burčáku zdarma," avizovala starostka druhé městské části.

Návštěvníci 15. ročníku akce se mohou těšit na nabídku burčáku a vín z celé republiky, a to včetně vín z vinice Grébovka v Havlíčkových sadech. Vinobraní začne v pátek ve 14:00 na náměstí Míru, v sobotu se program přemístí do Havlíčkových sadů. Na ochutnávku nápoje z hroznů mohou zájemci přijít v sobotu k umělé jeskyni, grottě, kde vznikne tradiční vinařské městečko. Víno a burčák budou vinaři rozlévat na 37 stáncích. V nabídce budou rovněž gastronomické speciality z různých koutů světa a občerstvení pro lidi s bezlaktózovou či bezlepkovou dietou. Připravena je i ukázka rukodělných výrobků a výstava dřevěných vyřezávaných obrazů.

O kulturní vyžití se v pátek postará cimbálová muzika či indierocková kapela The Valentines. V sobotu otevře kulturní program vystoupení pop rockové skupiny Eddie Stoilow ve 13:00. V podvečer se mohou lidé těšit na koncert kapely Děda Mládek Illegal Band a zpěváka Petra Rezka, který na vinobraní pokřtí svou novou desku. Pro děti budou v dolní části parku připraveny tvůrčí dílny a malování na obličej. Program akce je na webu vinobraninagrebovce.cz.

Na vinici v Havlíčkových sadech se pěstuje osm odrůd vína a z tamních hroznů se ročně vylisuje 9000 až 10.000 litrů vína. Vinobraní na Grébovce každoročně navštíví až 30.000 lidí.

V loňském roce se tradiční akce v Praze 2 konala kvůli epidemii koronaviru v omezené podobě jako vinařské trhy. Stánky s vínem byly v prvním dni konání umístěny na náměstí Míru, druhý den se přesunuly do Havlíčkových sadů. V roce 2020 se kvůli epidemii covidu-19 vinobraní na Grébovce nekonalo.

V Praze je každoročně během září několik vinobraní. Na začátku měsíce se konal svátek vína na Pražském hradě a v minulém týdnu v pražské botanické zahradě v Troji, kde nabízeli mimo jiné nápoj z vinice svaté Kláry. V sobotu 24. září se chystá vinobraní na Svatováclavské vinici v areálu Pražského hradu. Jde o nejstarší českou vinici, jejíž historie sahá do 10. století.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď