Válek: Posílíme PCR testování, děti musí zůstat ve školách

foto Ilustrační foto - V logopedické třídě Speciální školy v Rakovníku prodělaly děti 27. dubna 2021 PCR testování na koronavirus.

Praha - Nová vláda plánuje podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) posílit PCR testování proti covidu-19, z důvodu nové varianty omikron k tomu bude hledat nové metody. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dodal, že na konci prosince předloží vládě návrh dalšího postupu. Za zásadní považuje zachování prezenční výuky ve školách.

Návrh, který ministr předloží vládě 29. prosince, se podle něj zaměří na tři oblasti, kromě dalšího postupu při testování také na rovnoměrné zajištění péče o nemocné ve všech regionech a na zachování prezenční výuky ve školách. Ohledně posílení PCR testů hodlá Válek jednat se zástupci laboratoří a dal pokyn hlavní hygieničce Pavle Svrčinové, aby se na otázku zaměřila.

Ministr dodal, že v současné době je PCR testování na úrovni 140.000 testů denně a před novou variantou viru počítal s tím, že v polovině ledna by číslo vzrostlo na 200.000 a v polovině příštího roku na 600.000. Situaci nicméně změnila virová varianta omikron, kdy Válek předpokládá, že ani posledně zmíněné číslo nebude dostatečné.

Bude proto podle něj nutné najít způsob, jak testování zajistit. "PCR je využitelná cesta, jak chránit okolí," řekl. Za jediné dlouhodobé řešení nicméně stále považuje očkování. Ohledně varianty omikron podle něj bude nutné počkat na statistiky z Velké Británie, protože aktuální poznatky z JAR, kde se virus objevil zřejmě poprvé, nemusí pro Evropu platit. "Bojím se toho, že v evropské populaci, která je podstatně starší, se ten virus bude chovat více agresivně," řekl. Nařídil prý audit všech objednaných antivirotik, aby byl dostatek léků účinných i proti nové variantě.

Za zásadní ministr považuje to, aby děti nemusely přecházet na distanční výuku. Dodal, že první navýšení PCR testů v systému se bude týkat právě dětí, konkrétně školních lyžařských zájezdů, u kterých bude všem dětem od ledna stačit pro odjezd PCR test starší 72 hodin. Ohledně možného zavedení roušek při školní výuce ministr řekl, že bude záležet na chování omikronu. "Já to považuji za poslední možné řešení a otázka je, jak se ten virus bude znovu chovat," řekl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď