ÚOHS potrestal kartel v IT zakázce pokutami celkem 118 milionů

foto Optické kabely v sálu pro ústřední prvky LTE sítě - ilustrační foto.

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal pět společností, které se zabývají přenosem dat a informací, pokutami v souhrnné výši přesahující 118 milionů korun. Důvodem byla kartelová dohoda, kterou firmy AutoCont, Tesco SW, O2 Czech Republic, Emos a Bach systems uzavřely o veřejné zakázce vypsané přerovskou radnicí. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Kartelovou dohodu úřad potrestal letos v únoru, o rozhodnutí ale informoval až nyní po nástupu nového předsedy Petra Mlsny. Ten chce o rozhodnutích informovat častěji a více je zdůvodňovat.

"Uvedené společnosti si prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělily plnění veřejné zakázky zadávané městem Přerovem a všechny (s výjimkou společnosti O2 Czech Republic) se podílely i na tvorbě zadání předmětné zakázky, a to vše s cílem ovlivnit její výsledek tak, aby nabídka, na jejímž plnění se budou všichni účastníci řízení podílet, byla vítězná," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Do soutěže vyhlášené v roce 2013 pak byly podány dvě nabídky. S jednou přišlo sdružení firem Tesco SW a O2, další tři potrestané firmy v ní figurovaly jako subdodavatelé. Konkurenční nabídku, která byla pouze krycí a neměla vyhrát, podala společnost AutoCont. Svým chováním firmy podle úřadu narušily hospodářskou soutěž v oboru informačních technologií.

Správní řízení u ÚOHS skončilo prostřednictvím takzvaného narovnání, kdy se společnosti k protisoutěžnímu chování přiznaly výměnou za snížení pokuty. Proto firmy proti prvostupňovému rozhodnutí ani nepodaly rozklad.

Ve výsledku tak O2 Czech republic zaplatilo pokutu 38,3 milionu korun, AutoCont a Tesco SW zaplatily pokutu se shodné výši 36,5 milionu korun, Emos sedm milionů a Bach systems 227.000 korun. Pokuty už firmy zaplatily.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 2°C

Celá předpověď