Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde, řekl Zelenskyj

foto Ilustrační foto - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (na snímku z 1. února 2023).

Kyjev - Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. Frontové město na východě země, na které již měsíce útočí ruské síly, označil za ukrajinskou pevnost. Vyzval také Západ k dalším dodávkám dalekonosných zbraní, které podle něj mohou pád města odvrátit a umožnit Ukrajině přejít do protiútoku. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

"Bachmutu se nikdo vzdávat nebude. Budeme bojovat, dokud budeme moci. Bachmut považujeme za naši pevnost," řekl Zelenskyj na tiskové konferenci po summitu s představiteli Evropské unie v Kyjevě. Dodal, že Ukrajina bude schopna udržet Bachmut a osvobodit také obsazené části Donbasu, pokud urychleně obdrží zbraně s dlouhým dostřelem.

Bitvu o Bachmut svádí ukrajinské jednotky s útočícími ruskými silami již zhruba půl roku. V posledních týdnech se situace obránců zhoršuje a městu hrozí obklíčení. Jediná zásobovací trasa nyní do města s předválečnou populací přes 70.000 lidí vede od západu.

Estonská vojenská rozvědka dnes uvedla, že ukrajinská armáda se v příštích týdnech či dnech pravděpodobně z Bachmutu stáhne, aby zbytečně neplýtvala prostředky. Podle Tallinnu se díky úporné ukrajinské obraně podařilo vytvořit nové obranné linie před městy Slovjansk a Kramatorsk.

Zelenskyj dnes také uvedl, že Rusko bude pokračovat v ofenzívě na východě Ukrajiny. Ukrajinské síly podle něj budou schopny vydržet do doby, než dorazí více západních zbraní.

Podle serveru RBK-Ukrajina u té příležitosti vyzval Ukrajince, aby nepolevovali ve svém odhodlání čelit okupantům. "Myslím, že na začátku naší války byl duch silnější. Všichni jsme byli ve válce. Ve městech, kde nebyla okupace, jsme měli pocit, že jsme všichni ve válce. Nyní vidím, že v některých městech jsou v klidu. Myslím, že je to únava," řekl Zelenskyj. Ukrajinci by se podle něj neměli věnovat malichernostem, ale usilovat o vítězství v boji.

Za klíčové pro odvrácení ruských útoků na jihu a východě Ukrajiny označil dnes ministr obrany Oleksij Reznikov dodávky dělostřelecké munice "natovské" ráže 155 milimetrů. Západní tanky, jejichž dodávky byly Kyjevu přislíbeny minulý měsíc, podle něj budou představovat "železnou pěst" při chystané protiofenzivě, která bude mít za cíl prolomit ruské obranné linie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď