Trh se vzácnými známkami roste, zhodnocení činí meziročně 20 až 40 procent

foto Filatelie, poštovní známky - ilustrační foto.

Praha - Trh se vzácnými známkami poslední dva roky roste, zhodnocení vybraných položek dosahuje meziročně 20 až 40 procent, vyplývá z odhadů oslovených expertů pro ČTK. Tento vývoj podle nich přitahuje nové investory, a to jak malé střadatele, tak i velký byznysový kapitál. Na tuzemském trhu se ročně obchodují známky za zhruba 800 milionů korun, uvedli pro ČTK.

Důvodem růstu poptávky po drahých známkách jako alternativní investici je nejen situace s pandemií covid-19 a nejistota z dalšího vývoje, ale také snaha hledat zajímavé zajištění svých úspor. Velkou část obchodů tvoří menší investoři. Jejich počet se odhaduje na tisíce.

Vlastník firmy zaměřené na on-line aukce známek Petr Flaška potvrdil vyšší podíl nových, menších investorů. "Pandemie tomuto trendu hodně nahrála. Mnoho lidí začíná tím, že se vrací k zálibě z dětství. Následně ale ve známkách spatří investiční potenciál a začne cíleně vybírat kusy, které mohou přinést zajímavé zhodnocení," řekl ČTK.

"Stále častěji se ozývají zájemci, kteří chtějí například šetřit svým dětem, ale místo uložení částky na spořící účet nebo do fondu zvolí investici do známek," dodal Petr Sobotka z PCPP (Prestige Philately Club Prague). Objevila se podle něj řada investorů, kteří chtějí vytvořit menší portfolio například v hodnotě 200.000 Kč

O známky jako alternativní investice mají zájem i zkušení investoři. "Aktuálně jsme svědky toho, že úrokové sazby jsou velmi nízké a míra inflace roste. Hodně investorů má k dispozici volné peníze, které chtějí ochránit před inflací a nějak zhodnotit. Známky jsou jedna ze zajímavých alternativ, o které je zájem," podotkl risk manažer J&T banky Radoslav Míšek.

Navíc podle něj poptávku přitahuje i množství známek nabízených na trhu. "V posledních letech jsme mohli vidět na aukcích prodeje sbírek významných sběratelů. To zvyšuje pozornost a zájem investorů. Samozřejmě ale vyhledávají ty položky, které nejsou na trhu vidět téměř vůbec a jsou tak vhodnými kandidáty na dlouhodobější investici," poznamenal.

V době omezení pohybu se obchod se známkami se ještě intenzivněji přesunul na internet. Řada aukčních domů hlásí rekordní počty lidí na aukcích, stejně tak i obchodníci se známkami zaznamenávají nárůsty počtů objednávek. "Neustále roste jak počet položek v aukci, tak hlavně počet dražebníků," sdělil ČTK Flaška. Klasické sálové aukce zůstanou podle něj důležité jen v případě naprosto unikátních položek za miliony.

Experti se shodují na tom, že existuje nemalé množství známek, které mají zajímavý potenciál. Je ale třeba do oboru trochu proniknout nebo se poradit. "Investor nemůže vždy vycházet z katalogové ceny, ale musí sledovat i vývoj tržních cen, tedy ty, za které známky nabízejí obchodníci či za jaké ceny jsou známky vydraženy na aukcích," upozornil Míšek. V tuzemsku podle něj nejvíce táhnou známky z domácí historie, zejména pak československá provenience do roku 1938 či poválečné období.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 30. června 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď