Svatojánské slavnosti Navalis se uskuteční posedmé

foto Ilustrační foto - Stovky lidí se 15. května i přes nepříznivé deštivé počasí připojily ke slavnostnímu procesí, které v rámci oslav Svatojánských slavností Navalis konaných k poctě Jana Nepomuckého vyšlo z Chrámu svatého Víta na Karlův most. V katedrále předtím pražský arcibiskup Dominik Duka odsloužil mši za Jana Nepomuckého, patrona lodníků a plavců.

Praha - Již 287. ročník Svatojánských slavností se uskuteční v Praze v pátek 15. května, v novodobém čase po svém obnovení se konají po sedmé. Svatojánské slavnosti Navalis tak vstupují do povědomí Pražanů jako pravidelná událost roku, jejíž nedílnou součástí jsou alegoricky ozdobené lodě. Praha historicky poprvé zažije ukázku Jízdy králů, která bude doprovázet slavné procesí poutníků z katedrály sv. Víta až na Karlův most.

 V rámci doprovodného programu vystoupí několik folklorních sdružení na Křižovnickém náměstí a vyvrcholením oslav bude koncert barokní hudby na hladině Vltavy pod taktovkou skladatele Františka Xavera Thuri a světelná show. Mimo to návštěvníky Prahy čeká i seskok parašutistů (zkušený parašutista a tandem pilot Mark Rahbani bude prolétávat pod Karlovým mostem!) nebo regata dračích lodí.

Tradičním městem, které je vzorem nádherných výpravných vodních oslav, jsou italské Benátky. Každý rok společnost Pražské Benátky přiváží do Prahy benátské, vídeňské a bavorské gondoliéry, kteří se stávají neodmyslitelnou složkou velkolepých slavností. Toto propojení není ovšem jen náhodné. Svatý Jan Nepomucký je totiž jedním z patronů města Benátek a především služebníků vodních – gondoliérů. Svatojánské slavnosti  jsou nápodobou původního barokního vodního představení, které se v Praze na Vltavě konalo již od počátku 18. století.

Cílem novodobých slavností, kterými od roku 2009 Pražské Benátky navazují na tradici jedné z mála pražských oslav, je obnovení jejich slávy a především uctění kultu života a mučednické smrti Jana Nepomuckého. Přiblížením duchovního poselství sv. Jana Nepomuckého široké veřejnosti jsou slavnosti jedinečnou příležitostí jak připomenout nejen obyvatelům Prahy, ale i návštěvníkům města z dalších měst a cizích zemí, slávu hlavního města České republiky. Vyvrcholení oslav proběhne tradičně v předvečer svátku svatého Jana Nepomuckého (ten byl až do roku 1925 zakotven v civilním kalendáři jako státní svátek), tedy 15. května. V tento den bude již tradičně celebrována mše svatá v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha kardinálem Dominikem Dukou. Po skončení mše se z katedrály vydá procesí přes Malou Stranu až na Karlův most. Liturgická část oslav bude zakončena vodními slavnostmi, které tvoří rej lodí a plavidel na vodní hladině Vltavy, koncertem barokní hudby a světelným spektáklem.

Další důležitou součástí slavností je Jízda králů. Dvě stě Moravanů z měst Hluk, Kunovice a Skoronice ze Slovácka předvedou jízdu v tradičních krojích. Ukázku Jízdy králů zahájí poutníci zdravicí primátorky Adriany Krnáčové na Mariánském náměstí na Starém Městě a vyrazí směrem na Pražský hrad. Po cestě se zastaví ve Sněmovní ulici, aby pozdravili politické představitele v Parlamentu a Senátu ČR. V 18:00 se zapojí do oficiálního programu Svatojánských slavností před svatovítskou katedrálou, odkud budou poutníci připraveni doprovodit slavené procesí na Karlův most, kde se duchovní část oslav propojuje s barokním spektáklem vodního koncertu na Vltavě. Jízda králů je od roku 2011 zapsána organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Letošní ročník Svatojánských slavností Navalis bude výjimečný hned několikrát. V tomto roce oslavíme 200. výročí úmrtí a 250. narození mistra Jakuba Jana Ryby, proto je cyklus vodní hudby věnován jeho dílu adorujícího nejslavnějšího českého světce.

Program akce v pátek 15. května:

  • 11 – 12:00, 14 – 16:00 Celkem 30 benátských gondoliérů bude veřejnost vozit na lodích po Čertovce
  • 12:00 Ukázka Jízdy králů a zdravice primátorky na Mariánském náměstí, folklórní program na Křižovnickém náměstí
  • 13:00 Setkání poutníků z Moravy a z italských Benátek
  • 16:00 Přijetí poutníků v parlamentu
  • 17:15 Požehnání poutníkům a Jízdě králů od kardinála
  • 18:00 Mše svatá v katedrále sv. Víta
  • 19:00 Procesí na Karlův most
  • 20:00 Regata historických a dračích lodí
  • 20:15 Bohoslužba v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí
  • 21:00 Barokní vodní koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď