Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

foto Americký ministr obrany Lloyd Austin a jeho německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová během schůzky v Berlíně, 13. dubna 2021.

Berlín - Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent zhruba 35.000 mužů a žen ve zbrani. Při dnešní návštěvě Berlína to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Více vojáků než v Německu mají Spojené státy v zahraničí v Japonsku. Oznámení přišlo v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

Podle Austina dodateční vojáci posílí obranu a taktiku odstrašení v Evropě. "Zvýší náš stávající potenciál zabránit konfliktu a pokud to bude nutné, bojovat a zvítězit," uvedl šéf Pentagonu.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala. Vojáci dorazí do Německa v září a v říjnu a budou rozmístěni ve Wiesbadenu a Darmstadtu, napsala agentura DPA.

Bývalý prezident Trump nařídil odchod amerických vojáků z Německa jako odplatu za to, že Berlín podle něho nebyl ochoten vydávat více peněz na vlastní obranu. Agentura AP připomíná, že Austin stažení amerických vojáků z Německa pozastavil krátce po nástupu do úřadu a oznámil, že rozhodnutí ohledně jejich počtu udělá při kompletním vyhodnocení americké vojenské přítomnosti ve světě, včetně Evropy. Jeho dnešní oznámení tak lze považovat za první konkrétní náznak toho, že Trumpovo rozhodnutí nevykoná.

Krampová-Karrenbauerová a Austin dnes několikrát zopakovali, že USA s Německem si vzájemně cení svých spojeneckých svazků. Americký ministr obrany také řekl, že USA nepřipustí, aby spor o německo-ruský plynovod Nord Stream 2 vzájemné vztahy mezi Berlínem a Washingtonem ohrozil.

Austin po jednání v Berlíně odcestoval do Stuttgartu, kde sídlí velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM). Trump zamýšlel velitelství z Německa přestěhovat, proto Berlín návštěvu Stuttgartu vnímá jako symbol obratu americké zahraniční politiky po nástupu Bidena.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď