Sněmovna po 31 hodinách schválila program a jedná o pandemické novele

foto Zleva ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na schůzi Poslanecké sněmovny 15. února 2022 v Praze.

Praha - Poslanecká sněmovna až dnes večer, po jednacím maratonu způsobeném mnohahodinovými obstrukcemi zejména opozičního hnutí SPD, schválila program své schůze. Poté zahájila debatu o kontroverzní novele pandemického zákona, kterou vetoval Senát. Jednání se opět může protáhnout přes půlnoc, i když poslanci už omezili řečnickou dobu. Postup vládní koalice zřejmě skončí u Ústavního soudu, kam se chce kvůli způsobu projednávání obrátit SPD. Iniciativa Chcípl PES protestující proti pandemické novele ráno zveřejnila soukromé adresy poslanců podporujících předlohu a vyzvala k demonstracím v místě jejich bydliště. Mnozí politici tento krok odsoudili, iniciativa později adresy smazala a uvedla, že je zveřejnila omylem. Policie oznámila, že přijala potřebná opatření k zajištění bezpečnosti zákonodárců a jejich rodin.

Poslanci SPD od úterního zahájení schůze předkládali návrhy na změny či doplnění programu schůze, aby zabránili opětovnému projednání pandemické novely. Změny v programu předkládali i poslanci opozičního hnutí ANO. Na rozdíl od kolegů z SPD, kteří mnohdy hovořili několik desítek minut, byli ale většinou stručnější.

Až dnes večer, po skoro 31 hodinách od zahájení schůze, poslanci schválili její program. Sněmovna v této souvislosti rozhodla z podnětu vládní koalice o omezení řečnické doby. Poslanci bez přednostního práva budou moci vystoupit v diskusi o novele jen jednou, a to nejvýše deset minut. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) při obhajobě pandemického zákona řekl, že novela obyvatele neomezuje a omezovat nebude, jde o pojistku.

Okamura mluvil večer k pandemické novele 1,5 hodiny. Snahu prosadit předlohu pak kritizovala předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová. Do debaty jsou aktuálně přihlášeny dvě desítky poslanců z SPD a také z ANO, ke slovu se zatím nedostali.

Obstrukce SPD odstartoval v úterý odpoledne šestihodinovým projevem předseda hnutí Tomio Okamura, který podobně jako později v noci jeho straničtí kolegové navrhoval doplnění či změny programu. Schůzi poznamenal spor o to, zda vládní většina ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů prosadila noční jednání dolní komory v souladu s jednacím řádem. Hnutí SPD hodlá podat dvě stížnosti k Ústavnímu soudu - kvůli projednávání novely pandemického zákona ve stavu legislativní nouze a kvůli možnému porušení zákona o jednacím řádu. Kromě SPD měli ke způsobu vedení schůze námitky i zástupci ANO.

Podle oslovených právníků postup vládní koalice při schválení jednání přes noc neohrozí novelu pandemického zákona při případném soudním přezkumu. Ústavní soud už vícekrát dal najevo, že chrání ústavnost, nikoliv aplikaci jednacího řádu Sněmovny. Podle právníků je kvůli dění v dolní komoře namístě úprava jednacího řádu.

Sněmovna se musí pandemickou novelou opětovně zabývat kvůli tomu, že ji minulý týden těsnou většinou odmítl Senát. Při prvním schvalování počátkem února dolní komora novelu hlasy koalice prosadila ve stavu legislativní nouze po zhruba 35 hodinách, přičemž schvalování programu kvůli obstrukcím SPD trvalo 23 hodin. Novela podle Okamury ohrožuje práva a svobody lidí. Dnes večer zopakoval, že poslanci SPD podnikají všechny kroky v souladu se sněmovním jednacím řádem tak, aby jejímu přijetí zabránili.

Nedaleko sídla Poslanecké sněmovny na pražské Malé Straně dnes proti novele pandemického zákona znovu protestovalo několik desítek lidí na demonstraci, kterou opakovaně svolala iniciativa Chcípl PES. Protest se odehrál bez incidentů. Při předchozím schvalování normy se demonstrantů u Sněmovny sešlo několik stovek.

Zástupci iniciativy Chcípl PES dnes před začátkem protestu u Malostranského náměstí vyzvali na svém facebooku k tomu, aby lidé udělali "malá protestní shromáždění u trvalých bydlišť 70 poslanců, kteří hlasovali pro novelu pandemického zákona". Uveřejnili přitom i soukromé adresy poslanců. To odsoudil prezident Miloš Zeman, premiér Fiala, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) i další politici. Policie podnikla opatření na ochranu rodin členů dolní komory, jejichž adresy byly zveřejněny.

Zveřejnění adres trvalého bydliště poslanců označili následně zástupci iniciativy Chcípl PES na svém facebooku za chybu. Výzvu pak upravili tak, aby lidé své stanovisko k novele řekli poslancům v jejich kancelářích v obvodech.

Novela pandemického zákona mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Senát novelu minulý čtvrtek zamítl. Senátoři i její další odpůrci poukazují na možnou protiústavnost některých ustanovení a kritizovali zrychlené schvalování předlohy ve stavu legislativní nouze.

Pro přehlasování senátního veta je nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů, vládní koalice jich má 108.

Policisté v noci na dnešek zadrželi muže, který v úterý večer na lince 158 telefonicky oznámil uložení bomby v budově Sněmovny, kde v té době jednali poslanci. Bezpečnostní odbor komory vyhodnotil tuto hrozbu jako nepředmětnou, přesto sněmovní prostory prohledali policisté se psem. Kriminalisté volajícího muže zadrželi na Mělnicku necelé dvě hodiny poté, co hovor o bombě přijali. Podezírají ho z šíření poplašné zprávy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď