Policie ochrání rodiny poslanců podporujících pandemickou novelu

foto Nastupující policisté na školení, kadeti - ilustrační foto.

Praha - Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) odsoudil zveřejnění soukromých adres poslankyň a poslanců, kteří podpořili vládní pandemickou novelu. Vyzval k tomu dnes i ostatní členy dolní komory bez rozdílu politické příslušnosti. Oznámil, že policie už podniká opatření na ochranu rodin sedmi desítek členů dolní komory, jejichž adresy dnes zveřejnilo uskupení Otevřeme Česko - Chcípl PES, které protestuje proti novele pandemického zákona a které vyzvalo k demonstracím v místě bydlišť zmíněných poslanců. Policie oznámila, že je připravena v případě protiprávního jednání okamžitě zakročit.

"Tohle není útok na jednotlivé poslance a poslankyně. Tohle je útok na naše blízké," oznámil Rakušan po opětovném zahájení schůze dolní komory, která se ani po téměř 26 hodinách od začátku úterního jednání nedostala ke schválení programu zasedání. Důvodem jsou zejména pokračující obstrukce poslanců opozičního hnutí SPD, kteří se neustálým předkládáním úprav programu snaží zamezit opětovnému schválení pandemické novely.

"Vyzývám všechny z vás, ať jste z kterékoli části politického spektra, prosím vás o to, nic jiného mi nezbývá, abyste odmítli i na vašich sociálních sítích zveřejnění adres poslankyň a poslanců, kteří hlasovali pro pandemický zákon," uvedl Rakušan. Oznámil, že jako ministr vnitra vydal pokyn republikové policii, aby zareagovala. "Policie ČR v této chvíli situaci velmi bedlivě monitoruje a dělá veškerá operativní opatření, která s tímto souvisí," uvedl. Předseda poslanců SPD Radim Fiala Rakušanovu výzvu vyslyšel. "SPD je proti jakémukoli násilí," řekl ve Sněmovně. Vybídl ministra vnitra, aby policie podobně postupovala proti muži, který vyzýval k otrávení předsedy SPD Tomia Okamury kyanidem. Rakušan uvedl, že policie se bude záležitostí zabývat, pokud jí bude doložena, že bude přistupovat nezávisle ke všem podobným projevům vůči komukoli stejně.

Zveřejnění adres odsoudila i šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "Posouvá se to do roviny výhrůžek, kdy se tu nepřijatelně a za hranou zveřejňují adresy poslanců," řekla. Svoboda slova podle ní musí mít určité hranice a tento krok je překročil, doplnila.

Policie na twitteru potvrdila, že výzvu iniciativy Chcípl pes zaznamenala a že přijímá "adekvátní opatření". "Organizátoři vyzývají k protestům proti poslancům v místě jejich bydliště, přestože vědí, že jsou v Poslanecké sněmovně. Jsme okamžitě připraveni zakročit, pokud dojde k jakémukoliv protiprávnímu jednání," uvedla policie. Iniciativa svolala další demonstraci i před budovu Sněmovny na Malostranském náměstí v Praze.

Výzvu k demonstracím před domovy poslanců zveřejnila iniciativa Chcípl PES dnes ráno na facebooku. "Udělejte si malá protestní shromáždění u trvalých bydlišť 70 poslanců, kteří hlasovali pro novelu pandemického zákona. Oni nám budou do chodu domácností a svobod zasahovat neustále," apelovala iniciativa na své podporovatele, kteří se nemohou zúčastnit protestní akce na Malostranském náměstí v Praze.

Zhruba po dvou hodinách uskupení Chcípl PES k původní výzvě uvedlo, že nesouhlas s pandemickým zákonem mají lidé jít prezentovat do kanceláří příslušných poslanců. Zveřejněné adresy zákonodárců podle zástupců iniciativy pocházely z veřejných zdrojů. "Bohužel se mohly mezi adresy, které jsou veřejné, dostat i adresy trvalého bydliště," uvedli na facebooku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď