Šíření omikronu je vážná věc, naočkovaní by však neměli panikařit, řekl Biden

foto Americký prezident Joe Biden

Washington - Šíření varianty koronaviru omikron je vážná záležitost a pro nenaočkované možná smrtelná, řekl dnes americký prezident Joe Biden při představování nových kroků své vlády v boji s nastupující další vlnou pandemie. Díky vakcínám a novým poznatkům jsou ale USA v jiné pozici než dříve, dodal s tím, že naočkovaní lidé by si měli bez větších obav užít vánoční svátky se svými blízkými. Vláda se chystá otevírat nová očkovací centra, povolat na pomoc vojenské zdravotníky a objedná 500 milionů testů, které budou volně k dispozici, tedy asi dva na každého dospělého Američana.

"Omikron by nás měl všechny znepokojovat, ale neměli bychom panikařit," řekl Biden. Poznamenal, že plně naočkovaní Američané se sice mohou novou variantou nakazit, jsou však mnohonásobně lépe chráněni před vážným průběhem nemoci a úmrtím. Podle Bidena udělali očkováním správnou věc a mohou bez potíží strávit Vánoce tak, jak plánovali před nástupem omikronu. "Již se nenacházíme v březnu 2020. Jsme připraveni," dodal.

Jedním ze zásadních rozdílů oproti začátku pandemie je podle Bidena to, že kvůli jednotlivým výskytům nákazy není nutné zavírat školy. Děti jsou však podle něj v bezpečí, jen pokud se nacházejí v bezpečném prostředí. Vyzval proto opakovaně dosud nenaočkované Američany, aby se očkovali, neboť jde o jejich "vlasteneckou povinnost". "Vaše volba může být otázkou života a smrti," dodal Biden.

Vláda chce na řadě míst posílit očkovací kapacity, aby co nejvíce lidí mohlo rychle dostat posilující dávku vakcíny. Na některá místa také hodlá vyslat vojenské zdravotníky. V lednu rovněž spustí speciální internetovou stránku, na níž si budou moci lidé objednat domácí testovací sady. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová dnes řekla, že ještě není zcela jasné, kolik těchto testů si budou moci domácnosti vyžádat. Americká média poznamenávají, že vláda dosud neuvedla, jak je hodlá lidem doručovat.

Biden však potvrdil, že využije zvláštní pravomoci a nařídí soukromým firmám, aby upřednostnily při výrobě testů vládní zakázky, aby byly sady co nejrychleji k dispozici. Při oznámených 500 milionech testů by vyšly necelé dva na každého dospělého Američana. Podobnou službu již nabízí pro své občany například Británie.

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už omikron v USA převažuje. Biden dnes řekl, že se šíří rychleji, než kdokoli mohl očekávat. Omikron podle federálních úřadů nyní představuje 73 procent všech nových případů, oproti méně než jednomu procentu na začátku měsíce. První úmrtí související s variantou v pondělí ohlásil Texas.

V uplynulém týdnu podle propočtů agentury Reuters zaznamenaly Spojené státy devítiprocentní nárůst počtu nových případů koronaviru, přičemž od začátku prosince počet nových nákaz vzrostl o 57 procent. Počet osob hospitalizovaných s covidem-19 v USA od začátku měsíce vzrostl o 26 procent.

Od počátku pandemie Spojené státy, které mají zhruba 330 milionů obyvatel, zaznamenaly skoro 51 milionů případů nákazy koronavirem a přes 809.000 s ním spojených úmrtí, což je v absolutních počtech nejvíce na světě.

Vysoce nakažlivá varianta omikron byla poprvé zjištěna v listopadu v jižní Africe. Od té doby se podle sobotního oznámení Světové zdravotnické organizace objevila už 89 zemích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď