Česko prožilo mrazivou noc, teploty klesly až k minus 27 stupňům

foto V Olomouckém kraji padly 18. ledna 2021 na třech místech teplotní rekordy. V níže položených okrajových částech Olomouce se teplota pohybovala kolem -15 stupňů Celsia. Na snímku je řeka Morava pokrytá ledovými krami.

Praha - Česko v noci na dnešek prožilo mrazivou noc. Teploty byly na mnoha místech pod minus 20 stupni Celsia a v Orlickém Záhoří na Rychnovsku klesly až na minus 27 stupňů. Šlo o dosud nejnižší letošní naměřenou teplotu v Česku. Na několika místech v republice padly mrazivé rekordy. Podle meteorologů ale po mrazivém víkendu dorazí do Česka obleva. Už dnes se teploty dostanou na jihozápadě Čech nad nulu, od středy bude nad nulou i na horách.

Teploty dnes klesly pod minus 20 stupňů především na severovýchodě země. Největší mráz byl v Orlickém Záhoří, rtuť teploměru tam ráno spadla až na minus 27,0 stupně Celsia. Meteostanice "Orlické Záhoří 2" je v mělké mrazové kotlině v nadmořské výšce 683 metrů kousek od říčky Divoká Orlice, která tvoří hranici s Polskem. Stanice odesílá data automaticky od roku 2014 do hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Stanice zaznamenává jedny z nejnižších teplot v republice i v létě.

Teploty se dostávaly hluboko pod bod mrazu hlavně v místech, kde se v noci na delší dobu vyjasnilo. Kromě Orlického Záhoří bylo nad ránem velmi chladno také v Hošťálkové na Vsetínsku. Teplota tam klesla kolem 5:30 na minus 24,3 stupně Celsia. O půl stupně tepleji bylo v Rýmařově na Bruntálsku. Pod minus 22 stupňů se teplota dostala například v Opavě.

Na několika místech v republice padly mrazivé rekordy. V Rýmařově na Bruntálsku ráno padl téměř osm desetiletí starý rekord. Teploměry tam naměřily minus 24,2 stupně Celsia. Dosavadní minimum pro tento den tamní měřicí stanice zaznamenala v roce 1942, kdy rtuť v teploměrech klesla na 21 stupňů Celsia po nulou. V Olomouckém kraji byly naměřeny mrazivé rekordy na třech místech, ve Zlínském kraji na čtyřech místech a v Jihomoravském kraji na jednom.

Mrazivé počasí způsobilo v Královéhradeckém kraji problémy třeba autobusové společnosti BusLine. Ranní spoj z Hořic například nevyjel kvůli zamrzlému autobusu. S podobnými problémy se potýkaly i další autobusy.

Horská služba v Beskydech v souvislosti s mrazivým počasím upozornila, že v posledních dnech často zachraňovala špatně oblečené turisty. Někteří se v mrazech brodili hlubokým sněhem v teplácích a teniskách. Lidé by neměli přeceňovat síly a do hor vyrážet dobře oblečení, řekl ČTK náčelník Horské služby Bekydy Radan Jaškovský.

Po mrazivém víkendu se ale v Česku podle meteorologů oteplí. Už dnes teploty vystoupí nad nulu na jihozápadě Čech. Od středy pak bude nad nulou i na horách a v nížinách může být uprostřed týdne místy i kolem pěti stupňů nad nulou. Ke konci týdne se sice na horách opět ochladí, v nížinách ale zůstanou nejvyšší denní teploty kolem dvou stupňů. V pátek se na hory vrátí sněžení a o víkendu by mělo sněžit i ve středních polohách.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď