Prouza: Respirátory má smysl spíše doporučovat než nařizovat

foto Ilustrační foto - Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza (na snímku z 9. dubna 2020).

Praha - Respirátory má podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) smysl spíše doporučovat než nařizovat. Problematické by bylo, kdyby se povinnost nošení respirátorů vztahovala i na personál vykonávající těžkou fyzickou práci. Pro tyto pracovníky jsou respirátory téměř nemyslitelné. Na dotaz ČTK to dnes řekl prezident SOCR Tomáš Prouza.

Zástupci vlády minulý týden uvedli, že zvažují po vzoru Německa a Rakouska zavést užívání respirátorů třídy FFP2 v obchodech nebo veřejné dopravě. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je takové opatření namístě vzhledem k šíření nakažlivější mutace koronaviru. Skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou tento týden vypracuje analýzu, zda je v ČR možné zavést povinnost respirátorů FFP2 na rizikových místech, a to s ohledem na kupní sílu občanů, řekl v neděli v České televizi.

Každý, kdo jen trochu může, podle Prouzy respirátory používá už nyní. Jejich výraznější rozšíření by podle něj jistě podpořilo, kdyby stát pomohl udržet cenu respirátorů v rozumné míře, například snížením daně z přidané hodnoty (DPH). Ke snížení nebo zrušení DPH vyzvali dnes vládu výrobci respirátorů. Nyní se na ně vztahuje nejvyšší sazba 21 procent.

"Klíčové bude, zdali stát dokáže zajistit dostatek respirátorů pro ty, kteří si je nemohou dovolit, protože i respirátory je potřeba dostatečně často měnit," uvedl dále Prouza.

Na internetu je možné nyní respirátory FFP2 podle nákupního rádce Heureka.cz sehnat od jednotek po desítky korun za kus, v závislosti na velikosti balení. Lékárnice a odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová už dříve ČTK řekla, že životnost jednorázové roušky činí tři až čtyři hodiny, respirátor vydrží osm až maximálně 12 hodin.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď