Piráti: Stát by po legalizaci konopí mohl ročně získávat až 1,8 mld. na daních

foto Marihuana pro léčebné účely, konopí - ilustrační foto.

Praha - Stát by podle Pirátů mohl po legalizaci užívání konopí ročně získávat na daních 650 milionů až 1,8 miliardy korun na daních. Ve studii, kterou si nechali zpracovat a dnes ji představili novinářům, navrhují různé možnosti regulace trhu s marihuanou včetně povinné registrace uživatelů. Studii chce stana příští týden předložit vládním koaličním partnerům. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) informoval před týdnem, že zákon o regulaci trhu s konopím připravuje.

"Zdaněním získáme miliardy korun ročně a zároveň zamezíme zbytečným výdajům na represi. Pokud se nám navíc povede regulovaný trh spustit společně s tím německým, bude to pro naši ekonomiku znamenat obrovské příležitosti v oblasti exportu," uvedla pirátská poslankyně Klára Kocmanová.

Cílem je podle ní také omezit černý trh a přístup mladistvých ke konopí. V možnostech regulace trhu se inspirovali v USA, kde je pro prodej potřeba licence, v Kanadě, kde je zakázaná reklama a zároveň běží informační kampaně ke snižování škod, a v Uruguayi, která zavedla registr legálních uživatelů.

Podle vedoucí pirátského meziresortního týmu Návykové chování Jany Michailidu jde ale jen o prvotní návrh, který ještě bude procházet politickou diskusí. Registr podle ní umožní regulovat množství za měsíc, které si bude možné koupit, nebo kontrolovat, že je věk nakupujících vyšší než 18 let. Stigmatizace osob, které se do registru zapíšou, se neobává. "Nastavení legálního trhu postupně povede k destigmatizaci užívání konopí," uvedla.

Podobně jako ČR se podle europoslance Mikuláše Peksy na možnou legalizaci marihuany připravuje Německo, Malta nebo Lucembursko.

Náklady na zavedení registru studie odhaduje na 100 milionů korun, dalších 30 milionů by mělo být vyhrazeno na prevenci škodlivého užívání konopí. Odhaduje, že nyní stojí represe uživatelů, ať už práce policie či uvěznění odsouzených za drogové delikty související s konopím, zhruba 600 milionů korun ročně. Podle Michailidu ale nevede ke snižování poptávky ani neomezuje černý trh.

"Škodlivost konopí je na mezinárodních srovnávacích žebříčcích až daleko za alkoholem a tabákem, jak ve škodlivosti pro uživatele, tak pro jeho okolí," uvedla poslankyně Kocmanová.

V ČR je povoleno užívání konopí pro léčebné účely, může ho předepsat asi 200 lékařů, nejčastěji pacientům s rakovinou nebo roztroušenou sklerózou, případně na neutišitelnou bolest. Podle údajů Státní agentury pro konopí pro léčebné použití ho loni mělo předepsáno 4600 pacientů, jejich počet se zvyšuje, meziročně jich přibylo asi o čtvrtinu.

Nelegálně užívá marihuanu podle odhadů asi 125.000 lidí. Legální drogy jsou rozšířené násobně víc. Podle dat z Národního výzkumu užívání alkoholu a tabáku v České republice 2021 je kuřáků v populaci zhruba čtvrtina, roste obliba elektronických cigaret a dalších alternativních způsobů.

Alkohol pije každý druhý den či častěji zhruba každý šestý Čech nad 15 let, přibývá ale i abstinentů, loni jich bylo 17,7 procenta. Podle dřívějšího vyjádření Vobořila je závislých na alkoholu v ČR asi 150.000 lidí. Dalších přibližně půl milionu užívá alkohol nadměrně a v riziku závislosti se pohybuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď