Někteří poslanci se vyslovili pro změnu vymezení trestného činu znásilnění

foto Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vystoupila 9. června 2021 v Praze na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny.

Praha - Někteří poslanci se vyslovili pro změnu vymezení trestného činu znásilnění. K tématu se v červenci uskuteční podle místopředsedy ústavně-právního výboru Jakuba Michálka (Piráti) seminář. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se v sněmovní debatě postavila proti zpřísňování trestů za sexuální násilí. Mimořádnou schůzi vyvolala skupina poslanců v čele s Barborou Kořanovou (ANO) i v souvislosti s kauzou nyní již bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho.

Mimořádnou schůzi vyvolala skupina poslanců v čele s Barborou Kořanovou (ANO) i v souvislosti s kauzou nyní již bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, zákonodárci debatu nedokončili. Na termínu jejího pokračování by se mělo podle předsedajícího Vojtěcha Filipa (KSČM) dohodnout vedení dolní komory, předběžně by to mohl být čtvrtek.

Zvýšení trestních sazeb podle Benešové nic neřeší, je podle ní potřeba věnovat se prevenci a pracovat s poškozenými. Znásilnění je sice podle ministryně závažný trestný čin, varovala ale před hysterií. "Není dán důvod, aby se zvyšovaly trestní sazby. Patříme k přísnějším státům," řekla Benešová. Zvyšování sazeb obecně jde podle ní proti moderním trendům trestní politiky. "Patříme ke státům s největším počtem vězněných osob," dodala.

Kořanová nastínila, že nové vymezení skutkové podstaty znásilnění by nemuselo být do budoucna spojeno s fyzickým násilím, ale i s tím, že pachatel využije toho, že oběť není schopna právě projevit svou vůli nebo není schopna klást odpor například z důvodu, že se nachází ve stavu bezbrannosti či z důvodu obavy o svůj život nebo zdraví. "Sněmovna se musí postavit na podporu obětem a říci, že bagatelizace skutků je nepřípustná," zdůraznila.

"Za klub Pirátů podporujeme lepší úpravu skutkové podstaty v trestním zákoníku," řekl Michálek. V právním výboru ale podle něho převládá názor, že zásadní změny trestního zákoníku by se neměly dělat za několik dnů na koleně. O změně definice mluvila také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, měla by přispět i k tomu, aby oběti násilí hlásily. Vyslovila se ale proti ukvapeným změnám.

Místopředsedkyně frakce ODS Jana Černochová varovala před politizací tématu a vyslovila se pro podporu prevence. "Zvyšování trestů prevence není," uvedla. Šéf lidoveckého klubu Jan Bartošek míní, že záležitost vyžaduje právní úpravu, důraz ale kladl i na výchovu, že "ne" skutečně znamená "ne".

Pro přísnější trestání znásilnění se vyslovil předseda SPD Tomio Okamura, odmítl ale námět výslovného souhlasu s pohlavním stykem. V souvislosti s Feriho případem mluvil o "pokrytectví liberálních elit".

Feriho obvinilo několik žen ze sexuálního obtěžování a násilí. Složil kvůli tomu poslanecký mandát, vystoupil z TOP 09 a na podzim nebude kandidovat. Feri odmítá, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie. Podle Pekarové Adamové není aféra kolem Feriho pro TOP 09 ničím lehkým a příjemným. Okamura má Feriho chování za nepřijatelné a amorální.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 23. června 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď