Na obchodní dům Máj v Praze dělníci přidělali druhého motýla od Černého

foto Instalace plastik motýlů, jejichž trupy jsou napodobeninami stíhaček spitfire, na fasádu opraveného Obchodního domu Máj pokračovala 19. května 2024, Praha.

Praha - Na fasádu obchodního domu Máj na pražské Národní třídě dělníci namontovali druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. Kolem 16:00 dělníci stahovali jeřáb a zbývalo jim pouze vrátit desky tvořící fasádu domu pod letadlem. První plastika byla na fasádu Máje ve Spálené ulici připevněna v sobotu. Kdy začnou plastiky hýbat mechanickými křídly, není jasné. Dnes to ještě nebude, sdělila ČTK mluvčí investora Michaela Fialová Rozšafná. V křižovatce se na chodnících po celý víkend shlukovali lidé, kteří si motýly fotografují.

Fotogalerie

"Pro mě je celá instalace o poctě československým stíhacím pilotům, kteří sloužili v britské armádě, v RAF," řekl v sobotu Černý. "To, že je to na Máji, vzniklo z toho důvodu, že jsem byl osloven majitelem, jestli bych byl ochoten nějaký návrh předložit jako instalaci zvenku Máje. A já jsem zjistil, že mi konvenuje tahleta socha i pro tuto příležitost," doplnil. Původně byly sochy plánovány pro sídlo NATO v Bruselu. Před ním pak bude v budoucnu stát třetí stíhačka.

Pražští památkáři umístění plastik na Máj povolili na jeden rok. V uplynulých týdnech to kritizovali někteří odborníci. Klub Za starou Prahu uvedl, že návrh vykazuje známky typického kýče a jeho prvoplánově líbivý motiv má fascinovat a zároveň emotivní připomínkou památky československých letců vyvolat dojetí. Černý kritiku odmítá.

Obchodní dům na rohu Spálené a Národní vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílače Karel Hubáček. Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975. V roce 2006 prohlásilo ministerstvo kultury dům kulturní památkou. Od května 2022 se dům rekonstruuje, celkové náklady na opravy odhadl developer před rokem na čtyři miliardy korun. Zákazníkům by se měl znovu otevřít v pondělí 24. června.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 1.11.2025 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 1. listopadu 2025

Očekáváme v 03:00 5°C

Celá předpověď