MMR: Odhad nákladů na obnovu majetku po tornádu činí 5,3 mld. Kč

foto Ilustrační foto - V Hruškách na Břeclavsku pokračovalo 16. července 2021 odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo.

Praha - Odhad nákladů na obnovu majetku v Jihomoravském kraji, který poničilo tornádo, činí podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) k 23. červenci 5,3 miliardy korun. Dále se zjišťují škody na majetku podnikatelů, včetně těch v zemědělství. Výše nákladů se tak bude měnit. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici a jsou součástí připravované Strategie obnovy části Jihomoravského kraje postižené v červnu 2021 tornádem. S dokumentem se na dnešním jednání seznámila vláda, řekl na tiskové konferenci po zasedání vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

V materiálu MMR shrnuje chystanou nebo už poskytovanou státní pomoc zasaženým obcím. Pro přípravu Strategie obnovy bude jako základní podklad sloužit přehled o předběžném odhadu nákladů na obnovu majetku. Odhad na obnovu majetku sloužícího k zabezpečení základních funkcí v území musí kraj předložit ministerstvu financí do sedmi dnů od ukončení stavu nebezpečí. Návrh strategie obnovy území má na vládu přinést ministryně pro místní rozvoj do 20 dnů od ukončení stavu nebezpečí.

Stav nebezpečí vyhlásil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) od 25. června do 24. července. Následně ho se souhlasem vlády prodloužil do 23. srpna. Podle MMR tak bude vhodné, aby některé dotační tituly byly vyhlášeny ještě před ukončením stavu nebezpečí, respektive před schválením strategie obnovy území vládou.

Tornádo 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů. Podle MMR bylo zatím provedeno 188 demolic, dalších 25 jich je v řešení. Pro 28 rodin bylo nutné zajistit dlouhodobé náhradní bydlení. Živelní pohroma si vyžádala šest obětí, asi 200 lidí bylo zraněno. Ve stejný den řádila bouře také v obcích Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď