I na poměry letošního roku je likvidace Memorialu mimořádnou událostí, píše tisk

foto Příznivci Lidskoprávního centra Memorial shromáždění před budovou moskevského městského soudu, 29. prosince 2021.

Moskva - Končící rok v Rusku provází řada událostí, které znepokojují mnohé pozorovatele s ohledem na záměry prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády, píše na svém webu stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Některá média v souvislosti s uzavřením dvou organizací ze sdružení Memorial upozorňují na letošní obzvláště obtížný rok pro aktivisty či kritiky ruské moci. I na poměry roku 2021 je ovšem likvidace Memorialu mimořádnou událostí - je to otřesné, uvedl v komentáři ruský server Meduza po prvním verdiktu z tohoto týdne, kdy ruský nejvyšší soud rozhodl o uzavření Mezinárodního Memorialu.

Podle Meduzy rozsudek nejvyššího soudu o rozpuštění organizace známé odhalováním zločinů komunismu a stalinismu v SSSR narušil křehkou rovnováhu, kterou ruská společnost udržovala několik posledních desetiletí. Stát v tichosti rehabilitoval Josifa Stalina coby "efektivního manažera", úřady však nezasahovaly do památky obětí stalinského režimu, kterou Memorial opatruje mimo jiné jako připomínku této "efektivity", píše web s tím, že bylo těžko toto nazvat smířením, ale byl to způsob soužití.

Nyní se však podle Meduzy tato rovnováha nebezpečně posunula. Zrušení Memorialu je pokusem zakázat minulost, zbavit společnost kolektivní paměti, donutit miliony lidí zapomenout na svou rodinnou historii, píše portál, podle něhož režim zřejmě doufá, že odradí občany od nezávislého a kritického myšlení. Moc se tak podle něj sama odsoudila ke srovnání se stalinským režimem. Ti, kdo bojují s minulostí, nemají budoucnost, varuje Meduza.

Stanice RFE/RL cituje dlouholetého liberálního politika Grigorije Javlinského, podle něhož uzavření Mezinárodního Memorialu znamená "přechod od autoritářského režimu k totalitnímu". Rozhodnutí prý svědčí o tom, že se Putinova vláda "prohlásila nástupcem stalinského a sovětského režimu". "Vstupujeme do roku 2022 bez Memorialu, se stovkami politických vězňů, s mučením v našich věznicích, s desítkami lidí přinucenými emigrovat v jediném roce," uvedla novinářka Kristina Astafurovová.

Svobodná Evropa/Rádio Svoboda rovněž připomíná události posledních dní v Rusku, kdy cenzurní úřad zablokoval webové stránky projektu OVD-Info, který sleduje zásahy policie. Poté soud zvýšil trest vězení pro historika Jurije Dmitrijeva, jenž je znám odhalováním zločinů komunistického teroru. Následně tento týden nejvyšší soud nařídil uzavření Mezinárodního Memorialu a o den později moskevský městský soud rozhodl o rozpuštění jeho sesterské organizace Lidskoprávní centrum Memorial. Policie mezitím v některých ruských městech zadržela spolupracovníky uvězněného opozičníka a kritika Kremlu Alexeje Navalného.

Celý letošní rok provázely zásahy ruské vlády proti disentu, nezávislým novinářům a aktivistům, poznamenává RFE/RL. Děje se tak podle stanice v době spekulací o budoucnosti země, jelikož se blíží konec Putinova současného mandátu. Vláda přitom loni prosadila ústavní změny, které mimo jiné umožňují šéfovi Kremlu usilovat o další dvě šestiletá funkční období a tedy případně zůstat v úřadu až do roku 2036.

Server The Moscow Times označil letošní rok za "annus horribilis" (strašlivý rok) pro ruskou opozici. Připomíná mimo jiné lednové zatčení Navalného a jeho následné uvěznění za porušení dřívější podmínky. Ruské bezpečnostní složky zároveň agresivně potlačily demonstrace proti jeho věznění. Později úřady označily Navalného organizace za "extremistické" a nařídily jejich likvidaci. Podobně zakročily i vůči dalším opozičním spolkům a nezávislým médiím. Desítky kritiků ruského režimu uprchly do zahraničí a opozice byla téměř neutralizována, upozorňuje zpravodajský portál.

Malý počet protestů po zářijových parlamentních volbách, v nichž získala většinu vládní strana Jednotné Rusko, je v ostrém kontrastu s protestními shromážděními ze začátku roku a ukazuje, jak účinně se Kremlu podařilo potlačit bezprostřední hrozbu, kterou představoval návrat Navalného do vlasti, píše The Moscow Times. Připomíná rovněž, že Memorial v říjnu - po vlně zatýkání politických aktivistů - odhadl, že v Rusku je v současné době tolik politických vězňů, jako ke konci sovětské éry.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď