Den Palety Vlasti

foto Ilustrační foto - Den Palety Vlasti

Roztoky u Prahy - Členové legendárního sdružení umělců Paleta Vlasti budou v sobotu 13.srpna 2011 od 10 hodin po celý den osobně provádět výstavou, která dokumentuje pozoruhodnou padesátiletou historii a představuje díla jeho členů. Poslední prohlídka v 17:15 hodin.

Výstava obrazů, plastik, grafiky a fotografií předních českých výtvarných umělců doplněná úsměvným pohledem do padesátileté historie proslulého společenství umělců, filmařů i sportovců.

Mezi vystavující členy sdružení patří:

MALÍŘI: Bedřich Dlouhý, Theodor Pištěk, Milan Ressel, Vladimír Suchánek, Jan Vachuda, Karel Kouba, Slávek Uiberlay

SOCHAŘI: Hugo Demartini, Petr Kavan, Josef Klimeš, Jan Koblasa, Karel Nepraš,Petr Siegl

FOTOGRAFOVÉ: Jaroslav Franta, Ivan Šlapeta

ARCHITEKTI: Antonín Kryl, Jan Matyáš

FILMOVÝ DOKUMENT: Jan Schmidt

Paleta vlasti pohled do výstavy na díla T.Pištěka K.Nepraše

„Kořeny pánského hokejového klubu Paleta Vlasti sahají hluboko do konce padesátých a začátku šedesátých let. Tendence jistých pražských mladých umělců, výtvarníků a filmařů odlišit se nejen svým dílem, vedla k hledání podivného. Zejména když odlišit se dílem bylo krajně nežádoucí. Rozhodnutí hrát hokej bylo základním stylotvorným krokem, který dodnes řídí kroky klubu. Na ledové ploše byl vnější svět na okamžik zapomenut, zůstal tam někde venku za mantinely, kde se po ulicích ploužili decimovaní lidé bez bruslí, chráničů a nadějí.

S podniky Palety Vlasti vstupovala do zachmuřených prostor normalizované Prahy svobodná veselost a donkichotská odvaha. K hokejovým tréninkům a zápasům přibyly aktivity širokého záběru – divadelní představení, automobilové rallye, hudební produkce kapely či pěveckého sboru, sportovní turnaje, výlety do přírody bombardované z letadla čerstvým pečivem, varietní pásma či plesy na ledě s programem absolutně se vymykajícím všemu, co jsme sami kdy slyšeli a viděli.

O tom všem zůstalo pár dokumentů, které svědčí o úrodných padesáti letech jednoho kamarádského společenství. Touto výstavou se chce Paleta Vlasti o vzpomínky na svou pestrou minulosti s návštěvníky podělit.“Jan Václav Kratochvíl.

Výstava končí 28.srpna 2011.

Další informace na: www.muzeum-roztoky.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 27. března 2023

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď