Česko je proti plánu na pravidla pro domácí pálení alkoholu

foto Ilustrační foto - Bohumil Mašláň z pěstitelské pálenice ve Hvozdné na Zlínsku na snímku z 31. října. Úrodu letos postihly mrazy, ovoce pomrzlo, je ho mnohem méně než loni, řekl ČTK majitel pálenice Tomáš Sovadina. Podle něj je situace podobná ve všech pálenicích na Zlínsku.

Brusel - Mezi státy, které se dnes na jednání ministrů financí zemí EU postavily proti plánu uvolnit pravidla pro domácí pálení alkoholu, byla i Česká republika. Podle ministryně financí Aleny Schillerové byly důvodem parametry plánu tak, jak je k jednání předložilo rumunské předsednictví EU, i to, že systém fungující v Česku je nastaven jinak.

Členské státy tak budou v diskusi o tomto tématu v souvislosti se spotřební daní pokračovat v květnu, ke změnám je v daňové oblasti potřeba jednomyslný souhlas všech států bloku. Kromě Česka dávalo své výhrady dnes jasně najevo Bulharsko, a diplomaté upozornili, že se nesouhlasně z různých důvodů ozvaly také další země, kvůli malým vinařům například Itálie.

Podle ministra financí nyní předsednického Rumunska je smyslem plánu sjednotit a zpřesnit pravidla, která zůstávají stejná už přibližně dvě desítky let. "Cílem je zlepšit podnikatelské prostředí a snížit náklady pro malé výrobce alkoholu," uvedl na tiskové konferenci rumunský ministr Eugen Teodorovici. Rumunskému předsednictví jde podle něj o to, aby mohla přežívat tradice domácího pálení a související "typický životní styl".

Daňová výjimka by podle něj měla platit jen pro alkohol vyráběný doma z domácky pěstovaného ovoce a neurčený k prodeji. "To zajišťuje, že riziko poškození hospodářské soutěže na trhu s alkoholem či (riziko) daňových úniků je extrémně nízké," uvedl rumunský ministr.

Možnost pálit alkohol přímo doma dnes na jednání podpořili i zástupci zemí jako je Slovensko nebo Rakousko, plyne z informací ČTK. Česká republika byla proti, ministryně Schillerová připomněla, že v Česku platí systém pěstitelských pálenic s daňovou úlevou a omezením na maximálně 30 litrů stoprocentního alkoholu.

"Pro mě bylo nepřekonatelné to, aby vlastně bylo takzvané domácí pálení bez daňové zátěže. A dokonce tam byla čerstvě navržena až částka 175 litrů," upozornila ČTK ministryně. Právě o množství, které by bylo možné doma vypálit, se dnes po určitou dobu na ministerské radě diskutovalo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je úterý 25. června 2019

Očekáváme v 23:00 26°C

Celá předpověď