Zlín - Zlatý střevíček, ocenění za celoživotní přínos kinematografii pro děti a mládež, dostanou na letošním zlínském filmovém festivalu pro děti a mládež herec Petr Kostka a producent, režisér a pedagog Petr Koliha. Novinářům to dnes řekl prezident festivalu Čestmír Vančura. Letos se bude konat 66. ročník Zlín Film Festivalu, který je nejstarším a největším festivalem svého druhu na světě. Uskuteční se od 28. května do 3. června.
"Hned v úvodu festivalu předáme sošku Zlatého střevíčku Petru Kolihovi, jehož jméno je úzce spjato s naším festivalem. Petr Koliha stál v čele programu téměř celé desetiletí a později z pozice výkonného ředitele ČT :D zásadně ovlivnil moderní podobu televizní tvorby pro nejmladší diváky," uvedl Vančura. "V závěru slavnostního galavečera potom oceníme hereckou legendu, pana Petra Kostku, který svým mistrovstvím provází dětské i dospělé diváky již několik dekád," uvedl Vančura.
Festival letos připomene sto let od narození scenáristy, spisovatele a básníka Miloše Macourka. Tématem bude také 90. výročí založení zlínských filmových ateliérů, které vznikly v roce 1936 jako součást koncernu Baťa. "Baťův důraz na moderní komunikaci položil základy zlínské filmové tradice, která se od reklamních snímků postupně rozvinula k originální animaci a hrané tvorbě pro děti," uvedla umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. Nebude chybět připomínka letošního výročí 150 let od narození Tomáše Bati i sté výročí narození spisovatele Arnošta Lustiga.
"Odborný program festivalu, letos nově zastřešený pod názvem ZLINFEST PRO, budeme výrazněji profilovat jako platformu podpory studentů a začínajících tvůrců," uvedla Pášmová. Festival také poprvé otevře plnohodnotnou sekci GAMING PRO. V šesti soutěžních a několika mimosoutěžních sekcích se na festivalu představí stejně jako v minulých ročnících kolem tří stovek filmů zhruba z 50 zemí. Nebudou chybět světové, mezinárodní či české premiéry. O konkrétních titulech bude rozhodnuto do 1. dubna, uzávěrka přihlášek do soutěží je 1. března.
Součástí festivalu je tradičně Salon filmových klapek. Umělecky ztvárněné filmové klapky se poprvé představí 10. března v pražském Národním muzeu. Následně budou k vidění v Mladé Boleslavi, Liberci, Olomouci i Brně a nakonec na festivalu ve Zlíně, kde se bude konat jejich dražba. Výtěžek podpoří filmy studentů a začínajících autorů.
Festival má letos nový vizuální styl, jehož autorem je brněnská agentura Nestydo. Pro 66. ročník autoři pracují s tvary dvou šestek. "Naším cílem je povzbudit dětskou i dospělou fantazii, která nezná hranice. Chceme společně objevovat, co všechno nám mohou tvary číslic evokovat a o čem všem letošní festival může být," uvedl art ředitel Nestydo Mirek Mito.

















