Ateš o tom informoval na Telegram , podle agentury Ukrinform.
"Ateš zaznamenal přesun člunů ze 102. oddílu zvláštního určení Černomořské flotily do Jižní zátoky v Sevastopolu. Tento přesun svědčí o nervozitě okupačních sil a o tom, že si uvědomují reálnou hrozbu. Dokonce i specializované čluny určené k potírání podvodních sabotážních prostředků jsou nuceny ukrývat se pod krytím zátok a infrastruktury," uvádí se v prohlášení.
V oblasti Kostiantynivské zátoky sídlí 102. oddíl zvláštního určení pro boj s podvodními diverzními silami a prostředky Černomořské flotily. Tato jednotka je zodpovědná za protisabotážní ochranu a podílí se také na ostraze Krymského mostu.
Podle Ateše se několik protisabotážních člunů třídy Grachonok projektu 21980 přidělených k oddílu v současné době nenachází na své obvyklé základně, ale v Jižním zálivu. Čluny byly staženy z Kostiantynivské zátoky a přesunuty hlouběji do městských vod.
Partyzáni poznamenali, že formálně je to prezentováno jako "plánované práce" nebo "opravy". Ve skutečnosti se však zdá, že jde o pokus o rozptýlení a ukrytí zařízení.
"Ruské velení se obává ztráty protisabotážních člunů v důsledku útoků ukrajinských námořních a leteckých dronů, a proto se je snaží držet dál od zranitelných oblastí a rizikových zařízení," dodal Ateš.









