Podle zpravodaje agentury Ukrinform to oznámila na společném brífinku se svým ukrajinským protějškem Julií Svyrydenko.
Ruginieneová uvedla, že je pro ni hluboce bolestné být svědkem toho, jak děti, nejzranitelnější členové společnosti, trpí v důsledku ruské války proti Ukrajině. Zdůraznila, že tato otázka má pro ni velký osobní význam, a připomněla vlastní litevskou historii sovětských deportací na Sibiř, a vysvětlila, že právě proto navrhla tuto iniciativu během své návštěvy Kyjeva.
Podle premiérky program s názvem "Děti na prvním místě. Chránit budoucnost Ukrajiny", je určen na pomoc dětem a rodinám postiženým válkou a čerpá z litevských zkušeností v oblasti ochrany a rehabilitace dětí. Poznamenala, že nad touto iniciativou převezme záštitu.
Ruginiene dodala, že Litva společně s ukrajinskými úřady udělá vše pro zmírnění následků hrůz, které prožily ukrajinské děti, jež byly uneseny a násilně odvlečeny do Ruska.
Již dříve poradce litevského ministerstva zdravotnictví Skirmantas Krunkaitis uvedl, že existují plány na poskytování rehabilitačních a psychiatrických služeb ukrajinským dětem, které byly násilně deportovány do Ruska a později se vrátily domů.
Foto: Umbraso / LRT nuotr.