Svitlana Cheremisina, doktorka věd (ekonomie), hlavní výzkumná pracovnice oddělení agrárního trhu a mezinárodní integrace Národního vědeckého centra "Institut agrární ekonomiky", Svitlana Cheremisina. to sdělila v komentáři pro Ukrinform.
Podle něj trend měsíčního zdražování chleba, který byl aktuální v loňském roce, přetrvává i letos. Každý měsíc sortiment pečiva zdražuje o 1-1,7 % v závislosti na druhu výrobku.
Podle její prognózy, pokud bude tato dynamika pokračovat, by do konce roku 2025 mohl prémiový pšeničný chléb stát 63,5 hřiven/kg (meziročně +22,3 %), prvotřídní pšeničný chléb 49,6 hřiven/kg (+16,7 %), žitný chléb 50,6 hřiven/kg (+12,1 %) a bochník 30,9 hřiven za 0,5 kg (+11,2 %).
"Meziroční růst cen pekárenských výrobků se bude pohybovat mezi 11 a 23 % v závislosti na druhu výrobku," poznamenala Cheremisina.
Odborník zároveň zdůraznil, že úroda obilí na Ukrajině nikdy nebyla rozhodujícím faktorem při určování cen pečiva. Pouze 20-25 % sklizeného obilí se využívá v tuzemsku, zatímco zbytek se vyváží.
"V posledních třech letech nebyl meziroční nárůst cen obilí ve srovnání s ostatními přímými a nepřímými faktory výroby chleba tak rozhodující. V současné době činí průměrná nákupní cena pšenice zpracovatelskými podniky 7 901,3 UAH/t, což je pouze o 12 % více než na začátku roku 2022. Naproti tomu cena žita výrazně vzrostla - o 72 % a dosáhla 9 277 UAH/t," zdůraznil výzkumník.
Od počátku roku 2025 se cena pšeničné mouky zvýšila o 4,3 % na 12,81 UAH/kg, žitné mouky o 55,2 % na 13,68 UAH/kg a slunečnicového oleje o 11,4 % na 81,02 UAH/kg, zatímco cena cukru se snížila o 1,4 % na 32,68 UAH/kg.
Podle Cheremisiny hlavní tlak na ceny vyvíjejí jiné faktory: rostoucí náklady na suroviny, pohonné hmoty a energie. Od začátku roku benzín zdražil o 6,7 % na 57,66 UAH/l a nafta o 6,9 % na 55,84 UAH/l.
Za důležitý faktor označila také náklady na pracovní sílu.
"Vzhledem k rozhodujícímu významu pekárenských podniků pro ekonomiku a zavedení mechanismu rezervování zaměstnanců je nutné, aby zajistily oficiální úroveň mezd ve výši nejméně 20 000 hřiven měsíčně. Rostoucí náklady na pracovní sílu proto přispívají i k vyšším cenám pekárenských výrobků," uzavřela Cheremisina.
Jak bylo oznámeno, v letošním roce se na Ukrajině staví dva nové závody na zpracování obilí. - jeden na západě země na výrobu mouky a druhý v Poltavské oblasti na výrobu krupice.