Příslušné prohlášení učinila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na výroční konferenci Evropské obranné agentury (EDA) 2023 v Bruselu, zpravodajka agentury Ukrinform.
„A když Rusko v roce 2022 napadlo Ukrajinu, desítky let trpělivé práce nám umožnily rychle a rozhodně reagovat. [...] Nyní vůbec poprvé mobilizujeme evropský obranný průmysl, aby udržel válečné úsilí. Evropský obranný fond doplnil program EDIRPA. A to vedlo k ASAP, zákonu na podporu výroby střeliva. 480 000 kusů dělostřeleckých granátů bylo buď dodáno, nebo je v plánu. A již příští rok budeme schopni vyrobit jeden milion kol ročně. Ještě před pár lety by to bylo nepředstavitelné. A už to znamená obrovský krok vpřed pro naši obrannou spolupráci,“ řekla von der Leyenová.
Podle jejích slov válka na Ukrajině ukazuje, že evropský obranný průmysl potřebuje vyrábět více, aby uspokojil potřeby Ukrajiny a zároveň zajistil její vlastní odstrašení a obranu.
„Válka na Ukrajině spotřebovává víc hardwaru než jakákoli jiná válka v nedávných dějinách. Rusko vypálilo 10 milionů nábojů za rok. Ukrajina spotřebuje 10 000 dronů měsíčně. To znamená, že se musí mobilizovat i evropský obranný průmysl. Skutečnost je taková, že jsme neměli k dispozici dostatek zbraní a munice. Žádné velké zásoby. A nedostatek volné kapacity. Protože v době míru jsme si mysleli, že je nepotřebujeme. To se muselo změnit,“ zdůraznila von der Leyenová.
Předseda Evropské komise zmínil, že v červenci 2023 vedoucí představitelé NATO schválili nový akční plán obranné výroby NATO. V tomto ohledu je třeba, aby se EU zaměřila laserem na vlastní výrobní kapacity.
„Žádná průmyslová překážka by nám neměla bránit v zajištění Evropy. Nechybí evropské nástroje, které máme k dispozici. Existují projekty velkého zájmu: od dronů s dlouhým doletem po systém detekce a neutralizace námořních min, které by se mohly ukázat jako životně důležité, například v Černém moři. Ale celkově jsou naše nástroje spolupráce stále pod jejich váhou,“ vysvětlila von der Leyenová.
Podle ní nyní EU vůbec poprvé poskytuje vojenskou pomoc zemi, která je ve válce, a to právě zde v Evropě.
„5,6 miliardy EUR, koordinovaných na úrovni EU, na dodávku tanků, vrtulníků, systémů protivzdušné obrany, raket a střeliva na Ukrajinu. Předtím jsme organizovali výcvikové mise. Nyní jsme vůbec poprvé ve výcviku jednotek zapojených do mezistátní evropské války s misí pod velením nového bruselského velitelství,“ dodala von der Leyenová.
Připomenutí, že od zahájení ruské invaze Evropská unie a její členské státy poskytují Ukrajině důslednou a významnou politickou, hospodářskou, finanční, humanitární a vojenskou pomoc.










