Zoo v Praze odchovala vzácného papouška orlího

foto Pražské zoo se podařilo jako první zoologické zahradě v kontinentální Evropě odchovat papouška orlího. Mláděti odchovávanému v zázemí jsou nyní téměř dva měsíce. Po celém světě se tito vzhledem velmi zvláštní papoušci chovají v zoo jen vzácně. ČTK to 18. ledna 2020 sdělila mluvčí Zoo Praha Lucie Dosedělová. Černočervený papoušek tricha orlí je doma v deštných lesích nižších poloh novoguinejských velehor. Právě tady jej domorodci loví pro jeho červené peří, kterým si zdobí čelenky. Na snímku je mládě v době, kdy vážilo zhruba 650 gramů.

Praha - Zoologická zahrada v Praze odchovala vzácného papouška trichu orlího. Jde o první odchov tohoto ptačího druhu v zoo na území kontinentální Evropy, informovala dnes v tiskové zprávě mluvčí pražské zoo Lucie Dosedělová.

Pražské zoo se podařilo jako první zoologické zahradě v kontinentální Evropě odchovat papouška orlího. Na snímku jsou dospělí jedinci.

Mládě bylo v zoo v Troji odchováno v zázemí. Vylíhlo se před téměř dvěma měsíci a aktuálně váží zhruba 600 gramů. Pohlaví ptáčete zatím ještě není známé. Chovatelé jej každých pět hodin krmí zvláště ovocem, které je obvyklou potravou papoušků orlích. I proto jejich hlavu pokrývají pouze krátká pírka, aby se opeření neznečišťovalo od sladkých ovocných šťáv, uvedla zoo.

Papouška orlího pražská zoo chová podle informací na svém webu jako jediná zoo v Česku, a to od roku 2014. "Tehdy získala první ptáky od českého chovatele Čestmíra Drozdka, který je v posledních deseti letech nejúspěšnějším chovatelem tohoto druhu na světě," uvedla k tomu Dosedělová. Jsou k vidění v novoguinejské expozici Rákosova pavilonu. Celkem je v tomto pavilonu zhruba 100 papoušků a dalších ptáků zhruba 40 různých druhů.

Dospělci tohoto ptačího druhu původem z Nové Guiney měří až 50 centimetrů. Charakteristické je pro ně černočervené zbarvení a vzhled připomínající supa.

Trichu orlího loví v domovských deštných lesích nižších poloh novoguinejských velehor domorodci. Důvodem je kůže a červené peří trichů, kterým si domorodci zdobí své čelenky. "Podle nedávného průzkumu Wildlife Conservation Society je kvůli uspokojení tamní poptávky zabito každoročně osm procent celkové předpokládané populace trichů orlích," uvedl k ohrožení druhu ve volné přírodě ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. V Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) je proto podle informací na webu pražské zoo papoušek orlí veden jako zranitelný druh.

Zoologická zahrada v Troji se návštěvníkům poprvé otevřela 28. září 1931. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Loni tam zavítalo 851.623 návštěvníků, tedy o téměř 605.000 lidí méně než v roce 2019. Zoo totiž byla v důsledku protiepidemických opatření kvůli koronaviru 114 dnů uzavřená pro veřejnost, v mnohé další dny roku byl provoz omezený. Ztrátu tak Bobek odhadl asi na 90 milionů korun. Část pokryl zřizovatel. Praha již dříve přidělila zahradě dotaci 45 milionů korun. V roce 2020 se v pražské zoo narodilo nebo vylíhlo 1369 mláďat 216 druhů savců, ptáků a plazů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 7:00 -5°C

Celá předpověď