Zoo Praha představila samici vombata obecného

foto Seznamování samce vombata obecného Coopera a samice Winkleigh (na snímku z 11. května 2023), která přišla do pražské zoo z Tasmánie.

Praha - Zoo Praha veřejnosti představila poprvé samici vombata obecného Winkleigh, návštěvníci ji mohli spatřit v expozici v Darwinově kráteru. Čtyřletá samička vytvoří chovný pár s vombatem Cooperem. Do Prahy dorazila již v půlce dubna, musela být však v povinné karanténě. Odpoledne se v protějších zahradách Trojského zámku odehrál Festival zvířecích piv, výtěžek z akce půjde na pomoc ohroženým druhům.

Již dříve ředitel pražské zoo Miroslav Bobek řekl, že příchod vombatů z Tasmánie do Evropy zkomplikovala pandemie covidu, proto dvouletý samec zůstával do teď bez partnerky. Nyní s Winkleigh utvoří první chovný pár vombatů v Česku. Návštěvníkům samičku představil herec Ondřej Sokol.

Samička Winkleigh se narodila v únoru 2019 v Tasmánii. Stejně jako Cooper patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného, který se oproti kontinentálním vombatům vyznačuje šedivější srstí, menším vzrůstem a díky tamnímu chladnějšímu klimatu i lepší snášenlivostí na české podnebí.Společně utvoří první chovný pár vombatů v Česku. Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie.

Na Festivalu zvířecích piv mohli zájemci v zahradách Trojského zámku ochutnat řadu kraftových piv se zvířecími názvy a poslechnout si hudební vystoupení zpěváka Michala Hrůzy či Michala Horáka. Výtěžek poputuje opět na pomoc ohroženým zvířecím druhům jako například ďáblům medvědovitým.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 20.01.2026 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je úterý 20. ledna 2026

Očekáváme v 09:00 -3°C

Celá předpověď