Zloději stále častěji kradou vytipovaná kola na objednávku

foto Ilustrační foto - Cyklisté projíždějí 7. dubna 2020 po Labské stezce v Hradci Králové. Od vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření nového typu koronaviru v polovině března roku 2020 museli mít cyklisté roušku, nyní už povinná při běhu nebo při jízdě na kole v lese není. Díky zmírnění opatření mohou lidé také opět individuálně sportovat na venkovních sportovištích.

Praha - Počet ukradených jízdních kol a elektrokol loni v Česku meziročně vzrostl o osm procent. Stoupla i výše škod, o desetinu. Cyklistika je u Čechů oblíbená a do vybavení lidé investují značné sumy. Zloději stále častěji kradou vytipovaná kola na objednávku. Vyplývá to z loňských statistik ERV Evropské pojišťovny a Policie ČR.

Policie loni evidovala 5106 krádeží jízdních kol, nejvíce v prosinci, a to 1122. Jejich počet však může být mnohem vyšší, ne všechny krádeže lidé nahlásí. Výše škod napáchaná zloději přesáhla 108 milionů korun. Policii se podaří objasnit jen část případů, loni jich vyřešila 22 procent.

Policejní statistiky podporují i čísla ERV Evropské pojišťovny. Podle manažera marketingu a komunikace pojišťovny Vlastimila Divokého činí průměrná škoda z pojištění kol a elektrokol 45.000 korun. Zloději si podle něj umějí poradit téměř s jakýmkoliv zámkem a tato ochrana je od krádeže neodradí. Lepším zajištěním než zámek je tak wifi kamera s nočním vidění nebo pohybové čidlo s alarmem. "Kolo je také možné opatřit tzv. DNA a registrovat ho v policejní databázi," dodal.

Pojištění u ERV Evropské pojišťovny se vztahuje na krádeže z domu, bytu, volného prostranství, ale i z auta. Kryje také škody vzniklé po pádu, při přepravě nebo v případě vandalismu. Nezohledňuje amortizaci. "Pokud tedy dojde ke zničení či odcizení kola, dostane klient voucher na nový stroj. Pojištění jízdních kol a elektrokol je možné zakoupit pro nová a zánovní kola do dvou let stáří u téměř 200 partnerských cykloprodejen po celé ČR," uvedl Divoký.

Po nucené odstávce se ode dneška z rozhodnutí vlády mohou otevřít prodejny kol a servisy. Musejí ale dbát na zvýšená hygienická opatření. Zákazníci v obchodech mezi sebou musejí dodržovat dvoumetrové odstupy, na zboží by měli sahat výhradně v jednorázových rukavicích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď