Zlato je nejdražší za téměř rok, blíží se k hranici 2000 dolarů za unci

foto Zlato - zlaté cihly - ilustrační foto.

Londýn/New York - Cena zlata se dnes vyšplhala na nejvyšší úroveň za téměř rok, blíží se k hranici 2000 dolarů (zhruba 45.000 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Zlato je považováno za bezpečné útočiště v období nejistoty, jeho cenu nyní tlačí vzhůru problémy v bankovním sektoru.

Kolem 19:30 SEČ vykazovala cena zlata podle agentury Bloomberg nárůst více než tři procenta a nacházela se v těsné blízkosti 1979 dolarů (téměř 44.500 Kč) za troyskou unci.

"Cena zlata roste kvůli obavám, že by během víkendu mohly přijít další špatné zprávy z bankovního sektoru, a kvůli nadějím, že (americká centrální banka) Fed příští týden pozastaví zvyšování úroků," uvedl podle agentury Reuters nezávislý obchodník s kovy Tai Wong sídlící v New Yorku.

Zvyšování úrokových sazeb je pro cenu zlata obvykle nepříznivé, protože prohlubuje nevýhodu žlutého kovu proti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy.

Na finančních trzích v poslední době panuje napětí kvůli kolapsu amerických finančních ústavů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank a obavám o velkou švýcarskou banku Credit Suisse. "Je pravděpodobné, že zlato v tomto chaosu zazáří, protože investoři zaujímají opatrnější postoj," uvedl analytik Lukman Otunuga ze společnosti FXTM.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď