Zemřel spisovatel Toman, autor komiksu Kruanova dobrodružství

foto Spisovatel Vlastislav Toman (na snímku z 3. prosince 2010). .

Praha - Zemřel autor dobrodružných knih, novinář a scenárista komiksů Vlastislav Toman. Bylo mu 92 let. Na facebooku o tom informovalo Nakladatelství Josef Vybíral, kterému zprávu oznámila Tomanova žena, a šéfredaktor časopisu ABC Zdeněk Ležák. Toman patřil k průkopníkům českého sci-fi, je podepsán zejména pod mnoha komiksy, které vyšly v časopise ABC mladých techniků a přírodovědců. Toman časopis pomáhal zakládat, působil tam přes tři desetiletí, nejprve jako redaktor a poté jako šéfredaktor.

"Dneska ráno zemřel můj kamarád a mentor Vlastislav Toman, zakládající člen ABC, jeho šéfredaktor z let 1959 až 1991, autor legendárního Kruana. Bylo mu 92 let," napsal Zdeněk Ležák na facebooku.

Vlastislav Toman se narodil 17. července 1929 v Plzni, kde vystudoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou. Po dokončení studia po druhé světové válce nastoupil do plzeňské Škodovky. Poprvé publikoval krátkou povídku v časopise Vpřed v roce 1948. V letech 1953 až 1956 byl kulturním redaktorem časopisu Rudá zástava a v roce 1956 pomáhal zakládat časopis ABC. Za jeho působení bylo ABC největším časopisem pro mládež.

Toman během svého života publikoval řadu dobrodružných i populárně-naučných knih a scénářů komiksů, obvykle se sci-fi námětem. Tyto komiksy vycházely na pokračování právě v časopisu ABC, výjimečně i jinde. Kultovním se stal komiks ze sedmdesátých let Kruanova dobrodružství. Toman se také věnoval popularizaci kosmonautiky a historii střelných zbraní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď