Zemřel Fernando Botero, hvězda světového i kolumbijského moderního umění

foto Ve věku 91 let zemřel kolumbijský umělec Fernando Botero (na snímku). Oznámil to bez dalších podrobností kolumbijský prezident Gustavo Petro. Zesnulý malíř a sochař proslul svým nezaměnitelným stylem až groteskně boubelatých figur a je považovaný za jednoho z největších umělců 20. století, napsala agentura AFP.

Bogotá - Ve věku 91 let zemřel kolumbijský umělec Fernando Botero. Oznámil to bez dalších podrobností kolumbijský prezident Gustavo Petro. Zesnulý malíř a sochař proslul svým nezaměnitelným stylem až groteskně boubelatých figur a je považovaný za jednoho z největších umělců 20. století, napsala agentura AFP.

Fotogalerie

"Fernando Botero, malíř našich tradic i chyb, malíř našich ctností, je mrtvý," uvedl Petro. Umělcova dcera později sdělila, že zemřel v Monaku, napsala agentura AP.

Botero se narodil v roce 1932 v Medellínu ve střední Kolumbii. O umění se začal zajímat jako chlapec a už v 15 letech prodával své kresby z býčích zápasů u bran arény v Bogotě.

"Když jsem začínal, byla to v Kolumbii exotická profese, která nebyla dobře placená a nenabízela žádnou budoucnost. Když jsem rodině řekl, že se chci věnovat umění, odpověděli mi: Dobře, ale my ti nemůžeme pomoci," řekl o svých začátcích Botero.

Jeho kariéra nabrala na obrátkách v 70. letech, kdy se setkal s ředitelem jednoho z newyorských muzeí Dietriechem Malovem. Toho Boterovo umění uchvátilo a společně uspořádali několik výstav. Výtvarníka pak začali kontaktovat světoví obchodníci s uměním.

Typický styl, ve kterém jsou běžné předměty či lidé nafouknutí do absurdních rozměrů, se poprvé objevil na obraze Zátiší s mandolínou z roku 1957. Botero, milovník italské renesance, adaptoval i klasické dílo Leonarda da Vinciho Mona Lisa; v jeho verzi ale má florentská dáma nafouknuté tváře a neúměrně zmenšený obličejík.

Kolumbijský umělec se nicméně v souvislosti se svou tvorbou bránil slovům jako "tlustý", píše AFP, a naopak se označoval za "obránce objemu" v moderním umění. Gigantismus se promítl i do jeho sochařské tvorby. Jeho odkaz čítá až 3000 obrazů a na 300 soch.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď