Zeman věří Babišovi, že daňové změny budou jen na dva roky

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 18. listopadu 2020 na zámku v Lánech předsedu vlády Andreje Babiše.

Praha - Prezident Miloš Zeman věří premiéru Andreji Babišovi (ANO), že politický závazek dodrží a zrušení superhrubé mzdy bude platit jen dva roky. V zákonu časové omezení platnosti daňové změny uvedeno není. Postoj Zemana dnes ČTK sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zrušení superhrubé mzdy a snížení daňové sazby pro většinu lidí na 15 procent schválila v noci Sněmovna. Zeman již dříve avizoval, že s návrhem bude souhlasit pouze pod podmínkou, že změna bude trvat jen dva roky. Podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) ale nebylo legislativně možné návrh časově omezit.

"Omezení daňové změny na dva roky je uvedeno v důvodové zprávě jako politický závazek. Pan prezident věří panu premiérovi, že tento závazek dodrží," uvedl Ovčáček na dotaz ČTK. "Pokud jde o daňovou změnu samotnou, je nyní nutné vyčkat na dokončení legislativního procesu," dodal.

Sněmovna návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) schválila hlasy ANO, ODS, KSČM, SPD a dvou nezařazených poslanců. Proti se postavila vládní ČSSD, která ho ostře kritizuje. Sociální demokracie nyní doufá, že rozhodnutí ještě zkoriguje Senát. Předseda ČSSD Jan Hamáček doufá i ve veto prezidenta, byl totiž podle něj oklamán "nedodrženým slibem" platnosti návrhu na dva roky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 4. prosince 2020

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď