Zeman měl doporučit Lipavskému, aby odstoupil z kandidatury

foto Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti) hovoří s novináři po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 7. prosince 2021 na zámku v Lánech na Kladensku.

Praha - Prezident Miloš Zeman na úterním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti), aby odstoupil z kandidatury na ministra zahraničí v nové vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Uvedlo to rádio Frekvence 1 s odkazem na dva zdroje obeznámené s jednáním. Designovaný premiér Petr Fiala na twitteru uvedl, že na nominaci kandidátů na ministry se nic nemění.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK sdělil, že za nominací Lipavského stojí. Jde podle něj o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje i koaliční program vznikající vlády. "Abych předešel různým spekulacím, na nominaci kandidátů do mé vlády se nic nemění," uvedl Fiala.

Informaci Frekvence 1 nechtěl komentovat prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

"Ctíme dohody mezi prezidentem a premiérem Fialou, personální záležitosti tedy nebudeme více komentovat, než se pan prezident sejde se všemi ministerskými kandidáty. Nehodláme opakovat chyby vlády pana (Andreje) Babiše (ANO), kdy byly vypouštěny informace z nedokončených jednání, šířily se polopravdy a vnášely mezi veřejnost zmatek," napsal ČTK dále Bartoš.

Podobně se ve vyjádření, které ČTK poskytla Veronika Šmídová z mediálního odboru Pirátů, vyjádřil Lipavský. "Ústava jasně říká, že prezident jmenuje na návrh premiéra členy vlády. Jde tedy o záležitost mezi panem prezidentem a premiérem Fialou," doplnil.

Zeman v polovině listopadu řekl televizi Nova, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády. Spekulovalo se o tom, že tím, ke komu je prezident kritický, je právě Lipavský. Bývalý pirátský poslanec se dnes na opakované otázky novinářů k záležitosti konkrétně nevyjádřil.

Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády "a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů". O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje.

Ústavní právník Marek Antoš je přesvědčený, že hlava státu má povinnost jmenovat navrženého kandidáta. "Vláda neodpovídá prezidentu republiky, nýbrž Poslanecké sněmovně," vysvětlil důvod v České televizi. Jedinou výjimkou by podle něj byl případ, kdy by jmenování bránila právní překážka na straně kandidáta. V případě nejmenování by Antoš byl pro podání kompetenční žaloby. "Z mého pohledu ten systém nefunguje dobře," zdůvodnil, proč by bylo dobré, aby se věcí zabýval Ústavní soud.

Předseda KDU-ČSL a kandidát na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka v neděli v ČT řekl, že pokud by Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, porušil by ústavu, a obratem by proto následovala kompetenční žaloba k ÚS.

"Pokud by byl podán kompetenční návrh Ústavnímu soudu a Ústavní soud by ho chtěl projednávat meritorně, věřím tomu, že by tu věc projednal přednostně. A pokud by k tomu Ústavní soud skutečně přistoupil jako k věci, která si zaslouží přednostní projednání, není zásadní důvod, proč by to nemohlo být rozhodnuto za několik týdnů. Rozhodně to nemusí trvat měsíce. Ale není to věc, kterou by Ústavní soud dokázal vyřešit za pár dní, to určitě ne,“ řekl dnes ČTK ústavní právník Ladislav Vyhnánek.

Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková řekla, že dokud žádný návrh nedorazil, není se k čemu vyjadřovat. ÚS obecně plenární věci vyřizuje zhruba za devět až 12 měsíců. Pokud ale soudce zpravodaj sezná, že dotyčná věc má mimořádnou důležitost a nesnese odkladu, může ji předřadit před statní. Je tak možnost vyřídit ji dříve.

Lipavský neřekl, zda k němu má Zeman výhrady, probíral s ním priority

Lipavský Piráti po schůzce se Zemanem nepotvrdil, že je kandidátem na člena vlády, ke kterému má hlava státu výhrady. Připustil rozdílné názory na některé záležitosti. Se Zemanem probíral priority v zahraniční politice, debatu považuje za věcnou a korektní. Obecně debatovali i o postupu při jmenování vlády, řekl Lipavský novinářům po jednání.

"Jmenování probíhá na bázi premiér - prezident a tam si myslím, že je také potřeba se o tom dál bavit. My jsme obecně debatovali o tom, jak má proběhnout jmenování vlády," řekl Lipavský. "Je potřeba postupovat podle ústavy a opět nemohu říct nic jiného, než že je to záležitost pana premiéra, který nese seznam nominantů za panem prezidentem," dodal. Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) několikrát řekl, že nehodlá ustupovat z navrženého seznamu kandidátů.

Lipavský nechtěl na briefingu rozebírat do detailů, kde se názorově se Zemanem rozcházeli. "Jsou oblasti, kde jsme debatovali. O otázce Izraele, o V4 (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Představil jsem velmi konkrétní kroky, které se vážou k české zahraniční politice, k tomu, co by česká zahraniční politika mohla dělat v těchto vztazích," řekl. Věří, že rozdílnost názorů není důvodem pro nejmenování vlády.

Kandidát na ministra zahraničí uvedl, že Izrael vnímá jako důležitého partnera pro Česko. Prezident dlouhodobě volá po přesunutí velvyslanectví do Jeruzaléma. Vláda k takovému kroku dosud nepřistoupila. Lipavský vyjádřil svůj dlouhodobý postoj, že takovou věc je potřeba náležitě zvážit. "Není to otázka, ve které je namístě vyjadřovat kategorické soudy. Je potřeba se tím dál zabývat," dodal.

"Nelze to udělat ukvapeně a mělo by to být výsledkem mírového procesu, který, ačkoli je v takovém stavu, v jakém je, stále běží. Je to podloženo mezinárodním právem na celé řadě úrovní a je to pozice, kterou víceméně zastává poměrná část našich klíčových partnerů," doplnil Lipavský.

Z hlediska priorit považuje za klíčové budovat konsenzus v zahraniční politice na základě dialogu mezi vládou, prezidentem, šéfy parlamentních komor a dalšími klíčovými aktéry. Za důležité má otázky ekonomické prosperity, bezpečnosti i vztahů se světovými velmocemi - Spojenými státy, Ruskem a Čínou.

Lipavský už dříve mluvil o potřebě revize vztahů s Ruskem a Čínou. Zařazení ČR na ruský seznam nikoli přátelských zemí je podle něj pro Česko dlouhodobě nevýhodné, považuje za důležité usilovat o normalizaci vztahů. Co se týče Číny, vidí Lipavský cestu v užší spolupráci na úrovni Evropské unie.

Za užitečný formát k hledání konsenzu považuje pravidelné schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice. Podle Lipavského je přirozené, že klíčoví aktéři mají různé názory, silný konsenzus ale vidí v postojích k členství v EU, NATO, ke spolupráci se sousedními státy i Visegrádskou skupinou (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď