Zelenskyj kritizoval armádu za rozhodnutí omezit mužům pohyb mimo bydliště

foto Ilustrační foto - Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci v Kyjevě 11. června 2022.

Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval dnešní rozhodnutí armády, která zakázala mužům v braném věku pohyb mimo trvalé bydliště bez zvláštního povolení. Po velení armády a ministerstvu obrany bude žádat vysvětlení, informovala agentura Unian. Chystaný krok vyvolal v ukrajinské společnosti vlnu nevole.

Generální štáb ukrajinské armády dnes oznámil, že vydal zákaz mužům ve věku od 18 do 60 opouštět bydliště bez zvláštního povolení příslušného vojenského úřadu. Odvolával se přitom na zákon z roku 1992, který tento krok předpokládá v době válečného stavu. Ten na Ukrajině platí od začátku ruské invaze.

Později vydala armáda upřesnění, podle nějž muži v branném věku nebudou smět bez povolení přejíždět pouze hranice oblastí. Těch je na Ukrajině 24 a v každé žije až několik milionů lidí. V původní verzi nařízení přitom stálo, že restrikce se budou vztahovat na okresy, tedy nižší územně-správní celky v rámci oblastí, připomíná Unian.

Během krátké doby komentovaly nařízení na sociálních sítích stovky rozhořčených Ukrajinců, někteří nařkli ministerstvo obrany z "idiocie", uvedla agentura DPA. Opatření podle nich podpoří korupci na okresních vojenských úřadech. Další dávali najevo obavy z ještě většího hospodářského chaosu.

"Vidím, že (...) ve společnosti panuje nepochopení a dokonce i rozhořčení. Nařídil jsem ministru obrany, náčelníkovi generálního štábu a vrchnímu veliteli Ozbrojených sil Ukrajiny, aby mně během zítřejšího (středečního - pozn. ČTK) pravidelného zasedání generálního štábu podali zprávu o všech podrobnostech," uvedl Zelenskyj. "Žádám generální štáb, aby napříště taková rozhodnutí nepřijímal beze mě," dodal. Veřejnosti slíbil, že se bude záležitostí osobně zabývat.

Mnoho Ukrajinců nežije v místě svého trvalého bydliště. Po zahájení ruské invaze z 24. února navíc uprchly desítky tisíc můžu do bezpečnějších oblastí na západě země. Armáda se pro ně nyní chystá vydávat zvláštní povolení.

Mluvčí ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk serveru RBK-Ukrajina sdělil, že opatření je nutné z důvodu evidence "mobilizačních zdrojů" pro případ, kdy je bude nutné aktivovat. Odmítl také názory, že nutnost obstarávání povolení povede ke korupci.

Zákaz vycestovat z Ukrajiny platí pro muže v branném věku už od zahájení ruské invaze, tedy od 24. února. Pohraniční stráž přesto pravidelně zadržuje Ukrajince, kteří se snaží nelegálně překročit hranice směrem do Moldavska nebo sousedních zemí Evropské unie.

V květnu Zelenskyj hovořil o tom, že zemi brání přibližně 700.000 Ukrajinců v armádě, národní gardě, pohraniční stráži a policii.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 28°C

Celá předpověď