Zdeněk Čech: EU nám dala jednotný trh, dotace a výhody sounáležitosti

foto Vlajka Evropské unie. Ilustrační foto.

Prvního května uplyne 15 let od chvíle, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie. Tento krok a další roky přinesly podle znalců řadu pozitivních dopadů na tuzemskou ekonomiku.

„Česká republika se výrazně posunula směrem k životnímu průměru EU, ze 75 procent HDP na nynějších 89 procent. Jsme těsně za zeměmi jako je Španělsko, jsme před státy jako je Slovinsko. Česká republika roste, máme nejnižší nezaměstnanost v unii. Myslím, že naše členství bylo určitou pečetí našich kvalit, důležitým počinem pro reformy a přilákání zahraničích investic. Stal se základem pro hospodářský růst v dalších letech,” vypočítá ekonomický expert Zdeněk Čech, zástupce vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR.

Za hlavní výhody členství považuje Čech příchod na jednotný trh EU, přísun prostředků z evropských fondů a příslušnost k největšímu obchodnímu bloku na světě.

„Vstup na jednotný trh byl a je pro exportně orientovanou českou ekonomiku naprosto zásadní. Do unie jde více než 80 procent jejích vývozů. Mluvíme o trhu, který má přes 500 milionů spotřebitelů,” zdůrazňuje Zdeněk Čech.

„Strukturální a investiční fondy přinesly řadu dobrého do českých regionů. Máme za ně nové dálnice nebo čističky odpadních vod. Unie zároveň přispěla ke zvýšení výdajů na českou vědu a výzkum, ty stouply na téměř 2 procenta HDP. V současnosti pokrývá EU 40 až 45 procent investičních potřeb českého států,” konstatuje Čech.

Obecně podle něj platí, že unie dává silnější slovo českým podnikům. „Mohou využívat obchodní politiky unie, což je naprosto zásadní pro automobilový a strojírenský průmysl. Zejména v době, se přiostřuje konkurence mezi USA a Čínou,” dodává Zdeněk Čech.

Národní Zastoupení Evropské komise si připomene půlkulaté jubileum České republiky v Evropské unii „15 let v EU – Příběh české ekonomiky”, která se bude konat 29. dubna v Evropském domě v Praze. Vystoupí na ní čeští představitelé v EU, zahraniční hosté, domácí odborníci a podnikatelé.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď