Žatecká teplárenská má za poškození zájmů EU zaplatit přes 2 mil.

foto Soud, právo, zákon, justice - ilustrační foto

Ústí nad Labem - Žatecká teplárenská (ŽT) má za poškození zájmů Evropské unie zaplatit přes dva miliony korun. Peněžitý trest uložil dnes ústecký krajský soud i třem obžalovaným. Rozsudek není pravomocný. Případ se týká let 2015 a 2016, kdy ŽT, vlastněná městem, řešila projekt na ekologický způsob vytápění za 80 milionů korun. Dotace EU pokryla 85 procent nákladů, zbytek zaplatil Státní fond životního prostředí (SFŽP).

Žádost o proplacení dotace podepsal tehdejší předseda představenstva Petr Šmíd. Tomu soud uložil peněžitý trest 600.000 korun. Stejný trest dostal Tomáš Špirek, který zajišťoval technický dozor investora. Jako náhradní trest stanovil soud roční vězení.

Třetím obžalovaným je stavbyvedoucí společnosti Metrostav Daniel Folk, který vyhotovil k žádosti o dotaci soupis provedených prací. Soud mu uložil peněžitý trest 200.000 korun a náhradní trest vězení v délce deseti měsíců.

V žádosti o dotaci bylo podle obžaloby uvedeno, že byla postavena samostatná budova s elektroinstalací a upravenými plochami okolo. Podle obžaloby to však skutečnosti bylo provedeno jinak a v žádosti o proplacení evropské dotace byly zadány nepravdivé údaje.

Škodu obžaloba vyčíslila na zhruba 953.000 korun. Soud rozhodl, že tři obžalovaní mají zaplatit státu škodu přes 400.000 korun.

Státní zástupce třem mužům navrhl podmíněný trest odnětí svobody na tři roky se zkušební dobou v délce pěti let a každému z nich peněžitý trest 100.000 korun. "Ukládat osobám dosud bezúhonným podmíněné tresty s delšími zkušebními dobami je nepřiměřeně přísné," uvedl soudce.

Soud zároveň nařídil Žatecké teplárenské zveřejnil rozsudek v místním tisku. Pro firmu navrhoval státní zástupce peněžitý trest milion korun a uložení trestu zákazu přijímání dotací na zhruba pět let. Peněžitý trest 2,25 milionu korun podle soudce koresponduje s prokázanou trestnou činností a uložení zákazu by bylo nepřiměřené.

Škodu mají obžalovaní zaplatit ministerstvu životního prostředí. Dohromady je to zhruba 448.000 korun. "Zohlednili jsme, že část dotace firma vrátila. Se zbytkem nároku odkazujeme ministerstvo životního prostředí na řízení ve věcech občanskoprávních," uvedl soudce.

Státní zástupce Lukáš Otipka uvedl, že je s rozsudkem spokojen. Žatecká teplárenská se odvolala na místě stejně jako jeden z obžalovaných, dva si ponechali lhůtu na odvolání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 23. září 2020

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď