Zástupce náčelníka generálního štábu ocenil posílení soudržnosti v EU a NATO

foto Slavnostní zahájení výjezdního zasedání Vojenského výboru EU na úrovni vojenských představitelů zemí Evropské unie, tzv. EUMC Away Days, 22. září 2022, Praha. Zprava první zástupce náčelníka generálního štábu Ivo Střecha, předseda Vojenského výboru EU Robert Brieger.

Praha - Posílení jednoty, soudržnosti a úzké spolupráce mezi zeměmi Evropské unie a Severoatlantické aliance po ruské invazi na Ukrajinu vyzdvihl v úvodu dnešního jednání Vojenského výboru Evropské unie (EUMC) v Praze první zástupce náčelníka generálního štábu Ivo Střecha. V pražském Národním muzeu uvedl, že Evropská unie potvrdila svůj význam a využila své přednosti k flexibilní reakci na potřeby Ukrajiny.

Fotogalerie

Střecha v úvodu zasedání připomněl, že také jeho budova byla cílem střelby sovětských vojáků při invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. "Za 54 let od napadení Československa tento agresor již několikrát na své sousedy zaútočil," uvedl. Letošní invaze na Ukrajinu není podle něj jen útokem na sousední zemi, ale i na mezinárodní řád.

Ruská invaze podle Střechy zásadně proměnila bezpečnostní prostředí a geopolitickou situaci. EU však potvrdila svůj význam, od počátku byla a zůstane aktivním hráčem, uvedl. "Ukrajina musí ve svém boji zvítězit a ČR zůstane jejím spolehlivým partnerem nejen v oblasti dodávek vojenského materiálu, finanční pomoci, ale i při pomoci statisícům ukrajinských uprchlíků," řekl.

Za velké pozitivum označil posílení jednoty a soudržnosti v EU i NATO. "Jejich role pro bezpečnost Evropy a jejich občanů musí i do budoucna zůstat nezpochybnitelná," uvedl. Mezinárodní spolupráce podle něj nabývá na významu, včetně projektů v rámci Stálé strukturované spolupráce (PESCO).

Výjezdní zasedání unijního vojenského výboru se koná jednou za půl roku, účastní se ho vojenští představitelé členských zemí včetně předsedy výboru. Koná se v zemi, která aktuálně předsedá Radě EU. Kromě jednání výboru je vždy v plánu také návštěva některého z vojenských zařízení. Členové mají možnost se seznámit i s kulturou a historií hostitelské země.

Odpoledne se výbor přesune do Hradce Králové, kde jeho členové zhlédnou ukázky každoročního zdravotnického mezinárodního vojenského cvičení Medical Man. Vedle českých se ho zúčastní slovenští, polští a maďarští vojáci. Testuje se při něm součinnost zdravotnických modulů zúčastněných armád a ladí společné operační postupy. Cílem je zefektivnit spolupráci při reakci na vzniklé situace.

Předseda Vojenského výboru EU Robert Brieger dnes ocenil české předsednictví, že členům výboru v Česku připravilo vynikající program. Ocenil možnost jednat v Praze, ale také odpolední program v Hradci Králové. Za práci v době českého předsednictví poděkoval náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi i celému českému týmu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 26. září 2022

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď