Zámeček Pohansko má novou interaktivní expozici o archeologických nálezech

foto Novou archeologickou expozici otevřeli 12. září 2023 na zámečku Pohansko u Břeclavi.

Břeclav - Novou interaktivní expozici přibližující život na Pohansku má ode dneška zámeček Pohansko u Břeclavi. Expozice využívá projekci s hologramem, videomapping, animace či dotykové obrazovky. Jejich prostřednictvím přibližuje archeologické nálezy z Pohanska i způsob, jakým lidé v období Velké Moravy v těchto místech žili. Stará výstava byla statická s vitrínami a popiskami, řekl ČTK Petr Dlouhý, ředitel Městského muzea a galerie Břeclav, které zámeček spravuje.

Fotogalerie

Hned v přízemí v místnosti stylizované do podoby kostela návštěvníky přivítá hologram kněze a uvede návštěvníky do dob, kdy na Pohansku bylo velkomoravské hradisko. Následně je projekce provede trasou Jantarové stezky až k Pohansku a z ptačí perspektivy ukáže vývoj jeho osídlení a rozrůstání v čase.

"Lidé mají k dispozici desítku interaktivních obrazovek, kde vidí vizualizace toho, jak to na Pohansku mohlo vypadat. Vystavené jsou i fyzické exponáty, jako jsou gombíky, meče, sekery nebo zemědělské nástroje," dodal Dlouhý.

Využitý je i balkon zámečku, kde mohou lidé porovnat současný pohled do dálky s tím, jak stejné místo vypadalo v období Velkomoravské říše na obrazovce umístěné přímo na balkoně.

Nová interaktivní expozice na Pohansku stála asi 11 milionů korun, z toho 8,2 milionu se podařilo získat z Integrovaného operačního programu. Prohlídka čtyř místností zabere návštěvníkům asi 45 minut. Vzhledem k obtížnější dopravní dostupnosti Pohanska bude expozice přes zimu otevřená pouze o víkendech, ještě na podzim chce jeho vedení pozvat na prohlídku žáky čtvrtých a pátých tříd břeclavských základních škol.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď