Zájem o vakcínu Sputnik V mají po Bavorsku i další spolkové země

foto Ruská proticovidová vakcína Sputnik V - ilustrační foto.

Berlín - Po vzoru Bavorska se chce na nákupu vakcíny Sputnik V dohodnout s Ruskem také německá spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko, zájem má o milion dávek. Dnes to v rozhlasové stanici NDR řekl tamní ministr zdravotnictví Harry Glawa. O Sputniku vyjednává s Moskvou také Braniborsko. Ruský preparát proti nemoci covid-19, který zatím není v Evropské unii povolen, chce nakoupit i německá spolková vláda, ve středu své unijní kolegy německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Spahn dnes v rozhovoru s rozhlasovou stanicí WDR5 řekl, že Německo chystá bilaterální rozhovory s Ruskem o případných dodávkách Sputniku V pro případ, že Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) přípravek schválí. Zároveň ale očekává, že Rusko dodá unii potřebná data ke schválení látky.

Evropská komise zatím o předběžném nákupu Sputniku nejedná. "Proto jsem na jednání s unijními ministry zdravotnictví oznámil, že budeme s Ruskem bilaterálně jednat. Nejdříve ale o tom, kdy a jaké množství by mohlo doručit," vysvětlil Spahn.

Bavorský premiér Markus Söder ve středu na tiskové konferenci oznámil, že Bavorsko se předběžně dohodlo s Ruskem na výrobě Sputniku V v bavorském Illertissenu, kde by mohlo ještě v červenci získat zhruba 2,5 milionu dávek. Podmínkou pro využití této látky je ale podle něj schválení EMA, nebo příslušnými německými úřady.

Dnes pak záměr pořídit si Sputnik V ohlásilo Meklenbursko-Přední Pomořansko. Tamní zemský ministr zdravotnictví Glawa řekl, že ještě dnes do Moskvy pošle smlouvu na jeden milion dávek. Počítá s tím, že s aplikací Sputniku V by tato spolková země mohla začít na konci května, případně počátkem června. Nákup bude stát deset milionů eur (258 milionů korun) a náklady uhradí spolková vláda, která nákupy všech vakcín pro jednotlivé německé země zajišťuje.

Také braniborský premiér Dietmar Woidke dnes řekl, že o možném nákupu Sputniku V jeho země s Ruskem vyjednává. "To, co oznámil Söder, ve mně vyvolalo velké sympatie," řekl Woidke. "My rovněž vyjednáváme s ruskými partnery," dodal s tím, že konkrétní podoba ujednání ještě neexistuje.

Šéf frakce Křesťanskodemokratické unie (CDU) v durynském zemském sněmu Mario Voigt mezitím vyzval zemského premiéra Bodo Ramelowa, aby si Sputnik V pořídilo i Durynsko. CDU je v Durynsku opoziční stranou, menšinovou zemskou vládu vede postkomunistická Levice se sociálními demokraty (SPD) a Zelenými. Podle Voigta je nejvyšší čas přestat otálet a obratem si zajistit ruskou vakcínu.

Proti nákupu Sputniku V se zatím postavilo Dolní Sasko. Tamní premiér Stephan Weil v rozhovoru s televizí ZDF řekl, že Dolní Sasko si ruskou látku samo pořizovat nebude. "Držíme se dohodnutého postupu," dodal.

Objednávky Sputniku nechávají na spolkové vládě také Porýní-Falc a Sasko. "Pokud nám spolkový ministr zdravotnictví řekne, že Sputnik je k dispozici, že je povolený a že ho doporučila německá očkovací komise Stiko, tak z toho budu mít velikou radost a zcela jistě s ním budeme očkovat," řekla porýnsko-falcká premiérka Malu Dreyerová.

Deník Lepziger Volkszeitung dnes napsal, že saský premiér Michael Kretschmer se chce v Moskvě sám na Sputnik během své dubnové návštěvy informovat, protože je třeba využít každou dostupnou vakcínu. O nasazení Sputniku, pokud bude schválen, Kretschmer hovořil v minulosti několikrát, sám ale podle listu Sächsische Zeitung žádné objednávky neplánuje. "Je správné, když jednání převezme spolková vláda," řekl dnes.

Deník Sächsische Zeitung dnes také napsal, že Sasko dostalo nabídku na nákup Sputniku ne přímo z Ruska, ale přes jistou berlínskou právní kancelář, která jednala jménem neupřesněného českého obchodníka. ČTK se již dříve z diplomatických zdrojů dozvěděla, že ruský výrobce vakcín často využívá pomoc německých právních kanceláří k tomu, aby se pokusil vyvézt látku do západních států.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď