Záběry politiků, kteří patrně vtipkovali o Trumpovi, baví web

foto Americký prezident Donald Trump (vpravo) jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron na summitu NATO v Londýně 3. prosince 2019.

Londýn - Americký prezident Donald Trump označil kanadského premiéra Justina Trudeaua za neupřímného člověka. Reagoval tak na video z úterní recepce při příležitosti zahájení summitu NATO, na němž se čtveřice státníků a britská princezna podle médií patrně dobře bavila po Trudeauaově poznámce na Trumpův účet. Na záběrech z Buckinghamského paláce diskutují britský premiér Boris Johnson, francouzský prezident Emmanuel Macron, nizozemský premiér Mark Rutte a britská princezna Anna.

"Proto jsi přišel pozdě?" ptá se na záznamu Johnson Macrona. "Přišel pozdě, protože měl čtyřicetiminutovou tiskovou konferenci," řekl pobaveně kanadský premiér Justin Trudeau. "Prostě jste viděli, jak jeho (Trumpově) týmu padla čelist až na zem," dodal.

Podle médií je jasné, že skupina žertovala na účet šéfa Bílého domu, s nímž měl Macron krátce před tím neplánovaně dlouhou tiskovou konferenci. Trumpovo jméno nicméně na videu nezazní.

Evropská média hodnotila tiskovou konferenci jako napjatou a plnou neshod. Server Politico ji nazval "čtyřiceti minutami rétorického klání, nasupených pohledů, krčení rameny, úšklebků a úsměvů". Podle serveru tato tisková konference odhalila ještě před začátkem summitu NATO, který měl demonstrovat jednotu aliance, hluboké rozdíly.

Trump na adresu kanadského premiéra prohlásil, že "je mužem dvou tváří", ale také že je "velmi milý chlapík". Dodal, že Trudeauovi připomněl, že jeho země neodvádí na obranu dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). "A myslím, že z toho nebyl nadšený".

Sám Trudeau podle agentury Reuters video zlehčoval. Řekl, že státníky jen překvapilo Trumpovo oznámení, že příští summit skupiny G7 se bude konat v rezidenci amerických prezidentů Camp Davidu. "Čelisti týmů" politiků při takových neočekávaných událostech, jakými je například zmíněné video, zkrátka padají, dodal.

Úřad britského premiéra Johnsona podle britského tisku uvedl, že ministerský předseda se jako hostitel pouze účastnil konverzace, které ani nevévodil. "Nekomentoval nic s výjimkou nevinné otázky, proč někdo přišel pozdě." Sám Johnson video označil v rozhovoru se Sky News za nesmysl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 16. července 2020

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď