Za posprejování Karlova mostu dal soud vyhoštění a roční podmínky

foto Policista přivádí 18. července 2019 k pražskému obvodnímu soudu jednoho ze dvou cizinců, kteří posprejovali Karlův most. Soud jim uložil roční podmínku a pětileté vyhoštění. Každý z nich musí zaplatit 100.000 a uhradit škodu 40.000 Kč.

Praha - Za posprejování Karlova mostu v Praze uložil dnes soud dvojici německých turistů roční podmínky, pětileté vyhoštění a peněžité tresty 100.000 korun. Muži také musí uhradit škodu 40.000 korun. Novinářům to po skončení jednání řekla soudkyně a mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Rozhodnutí je pravomocné, státní zástupce Jan Lelek se vzdal práva odporu.

Fotogalerie

Cizinci musí opustit české území do páteční půlnoci. "Aktivně to kontrolováno nebude," uvedl Lelek. Soudní rozhodnutí bude pouze zaneseno do databází, aby o něm policisté věděli. Podle Hájkové přijeli muži do Prahy na koncert, v pátek ráno jim zároveň končí ubytování v hotelu.

Policisté přivádějí 18. července 2019 k pražskému obvodnímu soudu jednoho ze dvou cizinců, kteří posprejovali Karlův most. Soud jim uložil roční podmínku a pětileté vyhoštění. Každý z nich musí zaplatit 100.000 a uhradit škodu 40.000 Kč. Dvojice se k činu přiznala, jeden hned zpočátku, druhý až po zhlédnutí kamerového záznamu. "Ten, který činnost přiznával, uvedl, že si neuvědomili, o jak významnou památku se jedná," řekla soudkyně. V době činu byli podle ní pod vlivem alkoholu, nyní toho litují.

"Uložené tresty jsou přiléhavé," dodal Lelek. Státní zastupitelství v Praze 1 řeší podle něj případy sprejerů často, obrazce však nemívají takové rozměry a většinou nebývají na tak význačných historických památkách. Nápis, který cizinci vytvořili, je přes pět metrů dlouhý a dva metry vysoký. K odstranění tak rozsáhlého graffiti je podle Technické správy komunikací potřeba památkáři schválený restaurátorský záměr, který určí metodu, jež nenaruší kámen.

Policie zadržela dva cizince ve věku 23 a 30 let, kteří 15. července 2019 večer posprejovali jeden z pilířů Karlova mostu v Praze (na snímku z 16. července 2019). Podezřívá je z poškození cizí věci, škoda zatím nebyla vyčíslena. Hrozí jim až tři roky vězení. Počínání turistů už v úterý odsoudil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který posprejování Karlova mostu označil za naprosté kulturní barbarství. Upozornil, že Praha nabízí mnoho legálních ploch pro graffiti, a že proto nebude tolerovat nelegální sprejerství.

K věci se dnes vyjádřil i německý velvyslanec v Česku Christoph Israng. "Primátor Zdeněk Hřib má pravdu. Tato chaotická čmáranice je činem kulturního barbarství. Nás Němce to naplňuje hanbou. Omlouváme se. Návštěvníci tohoto úžasného města k němu musí mít respekt," uvedl na twitteru.

Dva muže ve věku 23 a 30 let zadrželi strážníci v pondělí večer. Městská policie uvedla, že jeden z mužů měl v ruce sprej a druhý plechovku s pivem. Oba skončili v policejní cele. Za trestný čin poškození cizí věci hrozilo sprejerům až tříleté vězení.

Karlův most si vandalové nevybrali za cíl svého řádění poprvé. Jiní pachatelé jeho část posprejovali v roce 2016. V září 2017 pak osmačtyřicetiletý cizinec popsal fixem sochu svatého Františka. Soud mu uložil trestním příkazem půlroční podmínku, tříleté vyhoštění a povinnost nahradit způsobenou škodu 15.000 korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď