Z katedrály v Plzni se na čas přesunula do galerie vzácná gotická socha madony

foto Pracovníci Západočeské galerie 30. dubna 2021 v Plzni umístili do expozice vzácnou sochu Plzeňské madony. Ve výstavní síni Masné krámy bude součástí přehlídky s názvem Nad slunce krásnější: Plzeňská madona a krásný sloh.

Plzeň - Nejznámější, nejcennější a po staletí nejuctívanější umělecké dílo v Plzni, gotická Plzeňská madona, se dnes na čas přesunula z katedrály svatého Bartoloměje o pár set metrů dál do výstavní síně Masné krámy Západočeské galerie v Plzni. Od 20. do 29. května tam bude k vidění jako součást výstavy Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh ... Opuková socha vyrobená pro katedrálu před rokem 1384, je považovaná za jeden z prototypů takzvaných krásných madon. Trvale je umístěna na oltáři katedrály a lidé nemají možnost jí zblízka pohlédnout do tváře. Spatřit ji na výstavě bude mimořádná příležitost, řekl dnes ČTK biskup Tomáš Holub.

Fotogalerie

Oltář madona opustila po víc než tři čtvrtě století kvůli restaurování. Naposledy byla sejmutá za druhé světové války z obavy před bombardováním Plzně a byla ukryta v klášteře v Plasích, vrátila se v roce 1945. Katedrála teď prochází víc než stomilionovou rekonstrukcí. Restaurátor sochu zejména citlivě očistil.

Pro Holuba, který byl přesně před pěti lety vysvěcen v katedrále na biskupa, bylo blízké setkání s madonou silným zážitkem. "Je to ten největší dárek, že jsem poprvé spatřil madonu, která je očištěná a je krásná. Výraz tváře, očí, rtů Matky Boží je kouzelný. Když jsem u ní dnes stál, byl jsem dojatý a běhal mi mráz po zádech," řekl. V galerii nebude madona jen jedním z exponátů, ale i místem, kde se lidé budou moci modlit. "Historie madony je spojená s tím, že to není artefakt. Je to místo úcty, kam Plzeňané po celá století chodili, aby se modlili v radosti, bolesti i složitostech. A já bych chtěl, aby na té výstavě měla tuto funkci, která vytváří její krásu," řekl.

Také pro autora výstavy Petra Jindru byl dnešek mimořádný. Na přípravě výstavy pracoval sedm let. Plzeňská madona v ní měla zcela zásadní postavení a od začátku se s jejím dočasným vystavením počítalo. Jenže když galerie evropsky unikátní výstavu vzácných středověkých madon koncem loňského roku otevřela, brzy se musela kvůli epidemii koronaviru zase zavřít. Výstavu proto prodloužila do 6. června. Epidemická situace v Plzeňském kraji umožní od pondělí opět po měsících otevřít i památky, muzea či galerie. Galerie se otevře 4. května.

"Měl jsem pocit, že vidím zázrak. To skutečně nepřeháním. Je to naprosto mimořádné, nesmírně silné. Je to dílo, které je hluboce kultické," popsal Jindra své pocity poté, co sochu poprvé zblízka viděl. Socha pochází z hradní Parléřovské huti. "Možná, snad byla tesána přímo rukou Petra Parléře," domnívá se Jindra. Jak byla původně vysoká, se dnes neví, nedochoval se celek koruny. Nyní měří 125,5 centimetru a váží 127 kilogramů. Znázorňuje Pannu Marii jako prostřednici spásy. "Je zobrazena v zastaveném kroku, v příchodu s dítětem v náručí. Ježíšek je obnažený, což zdůrazňuje vtělení božího syna," popsal Jindra. Důraz na vtělení podle něj středověký sochař vyjádřit tak sugestivně, že prsty Pany Marie jsou vtisknuty do těla dítěte a celá socha se tak stává živější.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 9. května 2021

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď