WHO: Šíření koronaviru v Evropě po šesti týdnech opět zrychluje

foto Testování na covid-19 antigenními testy - ilustrační foto.

Kodaň - Světová zdravotnická organizace (WHO) spatřuje opětovný nárůst v počtu koronavirových infekcí ve střední a východní Evropě i v několika západoevropských státech. Klesající trend v počtu nově diagnostikovaných případů koronaviru se tak v Evropě po šesti týdnech obrátil. S odkazem na dnešní sdělení šéfa evropské pobočky WHO Hanse Klugeho o tom napsala agentura Reuters.

"Pokračující tlak na naše nemocnice a zdravotníky se setkává s akty lékařské solidarity mezi evropskými sousedy. Přesto by po více než rok trvající pandemii neměly být naše zdravotnické systémy v této situaci," řekl Kluge.

Doplnil, že se koronavirus v evropském regionu po šest týdnů trvajícím klesajícím trendu šíří více. "Minulý týden vzrostl počet nových případů koronaviru v Evropě o devět procent na o něco více než milion. To ukončilo slibný šestitýdenní pokles počtu nových případů. Ve více než polovině našeho regionu počet nových infekcí roste," citovala jej agentura AFP.

Kluge poznamenal, že státy by neměly uzavírat bilaterální dohody o nákupu vakcín, které oslabují mezinárodní vakcinační program COVAX. Doplnil, že země mají odpovědnost rychle naočkovat zdravotnické pracovníky.

V uplynulých dnech si některé členské státy Evropské unie zajistily vakcíny z Ruska a Číny, které dosud nebyly schváleny Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA), což představuje obcházení společného přístupu EU k zajištění vakcín.

Program COVAX, který zastřešuje WHO a který má zajistit vakcíny rozvojovým zemím, je podle Klugeho "jediným globálním mechanismem k vyrovnání přístupu k vakcínám". "Čemu bychom se samozřejmě chtěli vyhnout, jsou jakékoli dvoustranné obchody, které poškozují nebo tvoří překážky programu COVAX, jenž nyní začíná distribuovat (vakcíny) po celém světě," pokračoval. Dodal přitom, že mezinárodní solidarita není v rozporu s národní odpovědností.

Podle propočtů agentury Reuters svět dosud zaznamenal více než 115 milionů případů nákazy koronavirem a na 2,6 milionu lidí s nemocí covid-19 zemřelo. Podle aktuální tabulky Reuters, v níž je zastoupeno 50 koronavirem nejvíce postižených zemí, je Česká republika první v počtu úmrtí s nemocí covid-19 v přepočtu na 10.000 obyvatel - eviduje jich 19,70. Mírně lépe než ČR je na tom Slovensko, které eviduje 13,75 mrtvých. Polsko má podle agentury Reuters 11,68 covidových úmrtí na 10.000 obyvatel, Rakousko 9,76 a Německo 8,57.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď