Vzdušné údery Ruska na Ukrajinu od října zabily 77 civilistů, uvedla OSN

foto Ilustrační foto - Zasah hasičů a záchranářů v Kyjevě po ruském ostřelování ukryjinské metropole, 23. listopadu 2022.

Ženeva - Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk dnes uvedl, že ruské vzdušné útoky na kritickou infrastrukturu Ukrajiny od 10. října zabily nejméně 77 civilistů a miliony dalších uvrhly do krajní nouze. Informovala o tom agentura Reuters. Podle Červeného kříže ruské údery vyhánějí z domovů čím dál více lidí.

"Útoky uvrhly miliony lidí do extrémní nouze a otřesných životních podmínek," uvedl Türk v prohlášení. "V souhrnu to vyvolává vážné problémy z hlediska mezinárodního humanitárního práva, které vyžaduje (získání) konkrétní a přímé vojenské výhody pro každý napadený objekt," dodal.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. V posledních týdnech začala Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, plošně útočit na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajina se kvůli tomu potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektrického proudu.

Türk v prohlášení také uvedl, že předběžná analýza videozáznamů zachycujících pravděpodobně ukrajinské vojáky při popravě ruských válečných zajatců ukazuje, že jsou snímky "s vysokou pravděpodobností autentické".

Z brutální popravy ruských zajatců ukrajinskou armádu v souvislosti se zveřejněnými videi minulý týden obvinilo ruské ministerstvo obrany. Podle ukrajinských představitelů je na plné verzi videí jasně vidět, že část z těchto Rusů na Ukrajince zaútočila.

"V nadcházejících měsících očekáváme další pohyb obyvatelstva. V Kyjevě už to vidíme, město se vyprazdňuje," řekla dnes podle agentury DPA novinářům v Ženevě vedoucí operací Červeného kříže (IFRC) Violaine des Rosierová. Podle ní se zvyšuje i počet vysídlených osob uvnitř Ukrajiny.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ale zatím nezaznamenal zvýšený počet překročení hranic, uvedla jeho mluvčí. Podle dostupných údajů je na Ukrajině nyní 6,5 milionu vnitřních uprchlíků a na 4,7 milionu lidí získalo ochranu v sousedních zemích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď