Výjimku pro samotesty na covid dostalo 12 jejich dodavatelů

foto Antigenní testy na covid-19 - ilustrační foto.

Praha - Ministerstvo zdravotnictví schválilo výjimku pro 12 distributorů antigenních testů, které lze používat k samotestování. Mohly by je využívat školy a firmy. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) o tom dnes odpoledne informoval na twitteru. Šest ze 12 výjimek se vztahuje k testu Lepu, kterým by se mělo testovat ve školách.

Dosud byly v Česku dostupné jen antigenní testy, jejich výsledky mohli posuzovat jen zdravotníci. Mezi nově schválenými šesti typy testů od 12 dodavatelů jsou ty s odběrem s přední části nosu, z nosohltanu, ze slin i test na protilátky z kapky krve.

Udělení výjimky, o kterou musel požádat přímo výrobce nebo dodavatel testů, bylo podmínkou pro to, aby se mohly testovat samy děti ve školách. Testování bylo stanoveno jako podmínka pro to, aby se žáci posledních ročníků základních a středních škol mohli vrátit do škol. Původní termín měl být 1. března, premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že to epidemická situace nedovolí.

Ministerstvo vnitra objednalo 3,6 milionu testů, hodnota zakázky je 237,5 milionu korun. Čínské Lepu testy dodá firma Tardigrad International Consulting. Jeden by měl i s dopravou vyjít na 65 korun. Kvůli výběru se dostali do sporu Babiš a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Babiš označil vítěznou firmu za "podivnou", podle Hamáčka jedna z firem na komisi vyvíjela nepřiměřený "nestandardní" nátlak a odkazovala se na komunikaci s premiérem.

Vláda večer rozhodne o příspěvku státu na samotestování ve firmách. Premiér Andrej Babiš (ANO) dopoledne řekl, že příspěvek by mohl být 60 korun až na čtyři testy měsíčně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď