Východní partnerství jednalo v Praze. Po deseti letech

foto Pražská konference u příležitosti 10. výročí vzniku Východního partnerství, zleva premiér Andrej Babiš, zástupce Evropské komise Maciej Popowski a ministryně průmyslu Marta Nováková.

V Praze se minulý týden konala dvoudenní konference u příležitosti 10. výročí vzniku Východního partnerství. Její svolání do hlavního města bylo symbolické – právě tady, dne 7. května 2009, za českého předsednictví v Radě EU, byl projekt užší spolupráce unie s Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou, slavnostně založen.

Fotogalerie

Na akci, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Senátem Parlamentu ČR, byli pozváni vysocí představitelé EU a České republiky, členských států této iniciativy, státní správy, byznysu, bankovního sektoru a akademické sféry.

Pražská konference u příležitosti 10. výročí vzniku Východního partnerství, u řečnického pultíku premiér Andrej Babiš. Konferenci zahájila ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

„Stávající politické vztahy mezi našimi zeměmi jsou na velmi dobré úrovni, což je důležitý předpoklad pro rozvoj vzájemně výhodné hospodářské spolupráce. Základním kamenem našeho partnerství by měla být propojenost na vyšší úrovni, soustavné posilování hospodářských vazeb a prohlubování politické důvěry. Neméně důležité je pak posílení kulturní výměny například ve vzájemném učení se a ve společném rozvoji a pomoc při vzájemném porozumění,“ uvedla ministryně.

Pražská konference u příležitosti 10. výročí vzniku Východního partnerství, na snímku vlevo premiér Andrej Babiš. Dalšími řečníky byli premiér Andrej Babiš a zástupce Evropské komise Maciej Popowski. Představitelé členských zemí dostali prostor v odpoledním panelu prvního dne, jehož pracovní program zakončila tisková konference.

Druhý den setkání vyplnily dílčí teritoriální konference na téma ekonomické spolupráce s Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou. Řešilo se uzavírání mezinárodních smluv ochraňujících investice, odstraňujících cla a další obchodní bariéry, umožňujících harmonizaci podnikatelského prostředí. Obecně jde o aktivity, na nichž se významnou měrou podílí právě MPO. „Náš resort je iniciátorem a správcem dohod o hospodářské spolupráci, na jejichž základě fungují společné orgány, které umožňují setkávání představitelů vlád a byznysu. Je unikátním rysem Východního partnerství, že se všemi jeho členy máme aktivní Komise na mezivládní úrovni,“ shrnula ministryně Marta Nováková.

Pražská konference u příležitosti 10. výročí vzniku Východního partnerství, na snímku hovoří prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý připomněl, že o východní teritoria představující trhy s přibližně 70 miliony spotřebitelů mají české firmy velký zájem. „Vítáme dohodu Prohloubená a komplexní zóna volného obchodu – de facto zónu volného obchodu mezi EU a zatím třemi státy Východního partnerství, které tuto asociační dohodu ratifikovaly, což je Gruzie, Moldavsko, Ukrajina,“ dodal Dlouhý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď