Volkswagen dokončuje „elektrifikaci“ řeckého ostrova

foto PR - VW a řecký ostrov Astypalea

Již tři roky trvá spolupráce mezi samosprávou řeckého ostrova Astypalea a největší evropskou automobilkou Volkswagen. Tento poměrně malý ostrov, který na délku měří přibližně osmnáct kilometrů a na šířku 13, obývá něco přes tisícovku obyvatel. Zároveň je ale oblíbenou turistickou destinací.

Od roku 2020, kdy projekt začal, se počet elektromobilů jezdících na tomto území zvýšil z počtu nula na současných 84.

Jako prostředek veřejné dopravy zde jezdí s označením Astybus elektromobil ID.Buzz. Na to, jak je ostrov malý, stihl najezdit už neuvěřitelnou porci kilometrů – plných 200 000. Zákazníci si také mohou zapůjčit elektrický hatchback ID.3, elektrický skútr Seat MÓ a elektrokola Ducati pomocí aplikace astyMOVE.

Elektrické modely jsou využívány také v případě sanitních nebo policejních aut. Rovněž většina běžných obyvatel ostrova již místo spalovacích vozů kupuje ty s elektrickým pohonem.

Nové společné projekty samosprávy Astypaley a Volkswagenu se již netýkají přímo mobility. Již příští rok má být do provozu uvedena velká solární elektrárna s kapacitou 3,5 MW. Takto vyrobená elektřina bude  plně postačovat na provoz zdejší elektrické flotily vozů a pokryje také 60 procent obecných energetických potřeb ostrova.

Až dosud se zde elektřina vyráběla pomocí dieselových generátorů. Ty do ovzduší ročně vypouštěly zhruba 5000 tun oxidu uhličitého.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď