Volby ve Strakonicích musí opět řešit soud, původně je zneplatnil

foto Ústavní soud v Brně vyhlásil 10. dubna 2019, jak rozhodl o komunálních volbách ve Strakonicích. Na snímku starosta Strakonic Břetislav Hrdlička (vlevo) a advokát Zdeněk Koudelka čekají na vyhlášení nálezu Ústavního soudu.

Brno - Komunálními volbami ve Strakonicích se musí znovu zabývat Krajský soud v Českých Budějovicích, který původně rozhodl o jejich neplatnosti kvůli narušení svobodné politické soutěže. Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti vítěze voleb, hnutí Strakonická Veřejnost, a rozhodnutí krajského soudu zrušil. Definitivní výsledek řízení ale podle vyjádření soudců i účastníků sporu zůstává otevřený a ve Strakonicích potrvá provizorium bez funkčního zastupitelstva.

Podle ÚS představitelé města ze Strakonické Veřejnosti skutečně uplatnili v kampani své pravomoci a vliv způsobem, který poškodil politickou konkurenci. Šlo zejména o nastavení podmínek propagace na výlepových plochách a v městském zpravodaji.

Krajský soud se ale podle ÚS dostatečně důkladně nezabýval mírou, v jaké mohlo narušení politické soutěže ovlivnit výsledek voleb a rozdělení mandátů. To musí napravit. Zákon totiž nyní pro zásah soudu vyžaduje hrubé a reálné ovlivnění výsledku voleb.

"Nestačí pouze teoretická možnost, že ta pochybení nebo nezákonnosti mohly vést k ovlivnění výsledku," řekl předseda senátu David Uhlíř. Krajský soud musí rozhodnout znovu, není vázán lhůtou, ÚS ale očekává, že bude postupovat rychle.

Podle starosty Břetislava Hrdličky další vývoj plně záleží právě na krajském soudu. Vedení města podle starosty pochybení nebo účelový postup vůči konkurenci odmítá, případných nových voleb se nebojí. "Určitě bychom je znovu vyhráli. Lidi za námi stojí masivně. Proto jsme ty volby vyhráli takovým způsobem, to není kvůli plakátům, ale naší práci za čtyři roky," řekl ČTK Hrdlička.

ÚS dnešním rozhodnutím nepředjímá výsledek řízení ve věci samé, zdůraznil soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk. Paradoxně zůstal ve tříčlenném senátu v menšině, přehlasovali jej dva kolegové, a on proto doplnil nález svým odlišným stanoviskem. Měl výhrady i k dokazování u krajského soudu. "Jeho přístup k hodnocení důkazů byl poněkud jednostranný, částečně spekulativní, řekl bych až mravokárný," řekl novinářům Fenyk.

Stížnost kromě Strakonické Veřejnosti podali také starosta Hrdlička, dále město Strakonice a jeho rada. Ústavní soudci ale rozhodnutí krajského soudu zrušili jen z podnětu Strakonické Veřejnosti, která poslední volby ovládla. V roce 2014 získala 28,9 procenta a místo starosty pro Hrdličku, loni už měla 51,2 procenta a obsadila 16 z 21 křesel v zastupitelstvu.

Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) se ale po volbách obrátil na krajský soud. Tvrdil, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp bylo hnutí Strakonická Veřejnost zvýhodněno. Krajský soud dospěl k názoru, že v kampani skutečně byla potlačena svobodná soutěž politických subjektů. Ve většině bodů ÚS potvrdil závěry krajského soudu. Také podle Jánského je ale výsledek řízení nadále nejistý. Padesát na padesát, odhadl Jánský.

Rozhodnutí krajského soudu znamenalo pro Strakonice nutnost volby zopakovat. Ministerstvo vnitra počítalo s termínem letos v březnu, nicméně ÚS ještě před koncem loňského roku přiznal podané stížnosti odkladný účinek. Místo opakování voleb tak Strakonice čekaly na dnešní nález ÚS.

Město dodnes vede rada z minulého volebního období, ovšem s omezenými pravomocemi. Město si nemohlo schválit rozpočet na tento rok, zatím hospodaří v rozpočtovém provizoriu. "Přišli jsme o možnost žádat desítky milionů korun v dotacích, ty nám budou teď chybět," uvedl Hrdlička. Město podle něj muselo odmítnout také zájemce o místo v průmyslové zóně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 11:00 4°C

Celá předpověď