Vojtěch: Nákaza se objevila jen u 4000 z 3,86 milionu plně očkovaných

foto Očkování proti koronaviru - ilustrační foto.

Praha - Po aplikaci druhé dávky očkování proti covidu-19 se nakazilo 4030 osob z 3,86 milionu očkovaných, většina měla pozitivní test krátce po aplikaci vakcíny. Po 14 dnech, kdy vzniká i podle výrobců maximální ochrana, je to jen šest setin procenta z očkovaných. Po jednání s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V příštím týdnu by měly zdravotní pojišťovny rozeslat všem dospělým pojištěncům dopis s výzvou, aby se nechali očkovat. Podle ministra Vojtěcha ho dostanou i očkovaní, těm poděkuje.

"Je jasné, že žádná vakcína na světě nechrání stoprocentně. Nemůžeme čekat, že se nikdo vůbec nenakazí," řekl ministr. Podle něj očkování eliminuje zejména těžké průběhy a lidé se nedostanou do nemocnic. Lehký průběh nemoci má podle něj asi setina procenta očkovaných, těžký průběh ještě méně.

Po první dávce se nakazilo zhruba 1,6 procenta očkovaných, zhruba 22.600 lidí. "Na datech vidíme, že velký podíl nákaz zjištěných po vakcinaci propukl velmi brzy po očkování. Tedy v časovém okně, kdy očkovaný ještě nemohl být chráněn," uvedl k tomu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Čísla jsou podle něj průběžná a mohou se dál upravovat po dohlášení. Za poslední měsíc přibylo zhruba 238 nákaz po druhé dávce a 900 po první dávce.

Očkovat by se podle Vojtěcha měli i mladí a zdraví, které samotné nemusí nákaza zdravotně ohrozit. "Pokud se nakazí, mohou dál nakazit někoho, kdo rizikový je. Třeba někoho, kdo se ze zdravotních důvodů ani očkovat nemůže," dodal s tím, že právě proto je potřeba vytvořit kolektivní imunitu.

U nové varianty delta by měla kolektivní imunita vzniknout až při proočkování zhruba 85 procent populace. Podle Kubka se neočkovaní lidé chovají jako černí pasažéři. "Oni by rádi využívali výhod kolektivní imunity, ale nechtějí k ní přispět. My se musíme snažit ty lidi přesvědčit, aby si také koupili svůj lístek a přispěli těm ostatním," uvedl.

Lékařů se podle Kubka nechalo očkovat 83 procent, sester 75 procent a ostatního zdravotního personálu zhruba 70 procent. "Nenaočkovaní lékaři nejsou v naprosté většině žádní odpírači. Často jsou to lidé, kteří covid prodělali, nechali si nabrat protilátky a zatím se očkovat nechtějí," dodal.

Celkově onemocnělo podle něj asi 77.000 zdravotníků, mezi nimi 12.000 lékařů. Na přelomu října a listopadu jich bylo naráz nakažených přes 17.500. Za posledních sedm dní neevidují statistici žádného nakaženého lékaře a aktivních případů je asi 37.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) také zveřejnil data o opakovaných nákazách. Dosud jich eviduje 2026 z celkem 1,6 milionu pozitivních testů, v poslední době kvůli malému množství nových případů obecně, přibývají jen mírně. SZÚ eviduje jako opakovanou nákazu, pokud uběhlo od první více než 60 dní. Mediál intervalu je zatím 132 dní.

Vojtěch: Lidé dostanou dopisy o tom, že se mají nechat očkovat

Ministerstvo zdravotnictví poté, co zpřístupnilo očkování bez registrace, připravuje další krok, jak přesvědčit k vakcinaci více lidí. V příštím týdnu by měly zdravotní pojišťovny rozeslat všem dospělým pojištěncům dopis s výzvou, aby se nechali očkovat. Podle ministra Vojtěcha ho dostanou i očkovaní, těm poděkuje. Dopisy dostanou pojištěnci i kvůli prevenci rakoviny, avizoval na konci června premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr potvrdil, že příští týden se otevřou zřejmě tři další centra pro očkování bez registrace, v Praze, Brně a Ostravě.

K dnešnímu dni je očkováno alespoň jednou dávkou 60 procent dospělé populace, přesto podle Vojtěcha dopis očkovaní dostanou. "Problém je, že pojišťovny mají data o tom, kdo už je očkovaný, se zpožděním," vysvětlil.

O tom, že by pojišťovny mohly lidi k očkování dopisem vyzvat, odborníci nebo některé opoziční strany hovoří už od začátku vakcinace v prosinci loňského roku. Podobné pojišťovny posílají třeba lidem, kteří by měli kvůli prevenci rakoviny přijít na vyšetření. Například na obeslání dvou milionů lidí bylo z evropského projektu na prevenci rakoviny vyčleněno 62 milionů korun, dopisy ale chodily lidem, kteří na ně nezareagovali, opakovaně.

"Dopis pro pojištěnce je ale jen jedním z nástrojů, jak oslovovat veřejnost," řekl k tomu ČTK zdravotnický expert koalice Spolu, poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Obecně je podle něj nejefektivnější cílené zvaní v kombinaci se zapojením praktických lékařů a ambulantních specialistů. "Lékař je často pro pacienta důvěryhodnou autoritou, která se schopna vysvětlit nezbytnost vakcinace," dodal. Ve Sněmovně dnes řekl, že vláda má finančně motivovat lékaře, aby během měsíce navštívili své registrované pacienty, kteří zatím nebyli očkováni, a přesvědčovali je.

Podle Vojtěcha je rozeslání dopisů i v zájmu zdravotních pojišťoven, protože očkovaní lidé neskončí v nemocnici, což je výrazně dražší. Nejčastěji podávaná vakcína Pfizer/BioNTech stojí 314 korun za jednu dávku a dalších 160 korun dostane zdravotnické zařízení za její aplikaci. Proti tomu týden hospitalizace stál pojišťovnu v době nejvyšších příplatků za pacienty s covidem-19 na běžném lůžku přes 62.000 korun, na jednotce intenzivní péče skoro 600.000 korun.

Úspěšný je podle Vojtěcha pilotní projekt očkovacích center bez registrace, která se v pondělí otevřela v nákupním centru na pražském Chodově a na hlavním nádraží. Na Chodov denně přijde kolem 800 lidí, centrum na nádraží má kapacitu asi 400 až 500 vakcín. V pondělí se otevře v dalším pražském nákupním centru na Smíchově. "V příštím týdnu se otevře také v Brně a jednáme i s Ostravou. Možná i tam je to reálné také v příštím týdnu," dodal ministr.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, se kterým ministr dnes jednal, by se mělo jít ještě dál a vytvořit očkovací místa jako "pojízdné prodejny", které by s předem daným jízdním řádem objížděly malé obce.

Z dat, která má k dispozici Ústav zdravotnických informací a statistiky, lze podle Vojtěcha konkrétně zjistit, v jakých obcích je proočkovanost nejnižší. Kraje tam mohou poslat mobilní očkovací týmy.

Nakažení po očkování proti covidu-19:

Pozitivita po 1. dávce vakcíny Pozitivita po 2. dávce vakcíny

Počet pozitivních:

22.674 (1,59 % z 1,421.998 podaných dávek)

4030 (0,1 % z 3,868.252 podaných druhých dávek)

Průměr

16 dní

28,2 dní

Medián

13 dní

17 dní

% do 7 dnů

20,8 %

25,9 %

% do 14 dnů

57,3 %

46,7 %

% do 21 dnů

79,2 %

56,3 %

 

zdroj: ÚZIS, data k 13. 7. 2021

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. července 2021

Očekáváme v 21:00 22°C

Celá předpověď